Španělsko

 

ŠPANĚLSKO

POČET OBYVATEL

 

46 milionů

ROZLOHA

504 750km²

NÁBOŽENSTVÍ

Katolické

MĚNA

 

 

Měnou je Euro.

Kurz je každý den aktualizován na stránkách ČNB: http://www.cnb.cz/cs/index.html

Kde nejlépe směnit

Banky jsou otevřeny od pondělí do pátku mezi 8:30 a 14:00. Směnárny jsou označeny slovem „Cambio“ a ke směně bude třeba doložit průkaz totožnosti - pas či občanský průkaz. Měnu vymění i v některých hotelech, stejně jako ve směnárně za malý poplatek.

Bankomaty jsou dostupné 24h a za výběr se účtuje malý procentuální poplatek. Přijímány jsou běžné typy platebních i kreditních karet: VISA, Mastercard, Eurocard, Diners Club, American Express.

NUTNÉ DOKLADY

Pro vstup na území stačí občanům ČR pouze občanský průkaz nebo platný pas.

Pro řízení auta či jiných dopravních prostředků postačí platný řidičský průkaz vydaný v ČR nebo mezinárodní řidičský průkaz, minimální věk řízení auta je ale 21 let. Dále samozřejmě technický průkaz a zelenou kartu. Na dálnicích je jako v ČR nutné mít dálniční známku.

VÍZA

Bezvízový vstup

Pro pobyt delší než 90 dní je nutná registrace na cizinecké policii.

ČASOVÉ PÁSMO

UTC +1, stejný čas jako v ČR

ZDRAVÍ

Očkování

Žádná speciální očkování nejsou nutná.

Lékařská péče

Majitelé průkazu Evropského zdravotního pojištění mají po celém území EU zajištěno nutné bezplatné ošetření. Je doporučeno uchovat stvrzenky či doklady o případné platbě jakékoliv péče na místě pro pozdější proplacení pojišťovnou. Je doporučeno mít sjednané cestovní pojištění na celou dobu pobytu.

Lékárny

Lékárny jsou označeny zelenobílým křížem a bývají otevřeny od 9:00 do 13:30 a od 16:30 do 20:00.

Nemoci v destinaci
Španělsko se nevyznačuje výskytem žádných netradičních nemocí.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

220 V / 50 Hz, typ používaných zásuvek je shodný s ČR.

VODA

Vodu z vodovodu není doporučená. V supermarketech je k dispozici voda balená.

TELEFONNÍ PŘEDVOLBA

+34

CESTOVÁNÍ DO

DESTINACE

Letecky

Doprava z letiště v Praze trvá kolem 3 hodin, v zemi se nachází mezinárodní letiště u hlavního města Madrid.

Autobusem a vlakem

Cesta autobusem trvá přibližně 25 hodin, vlakem pak mezi 30 a 40 hodinami, dle cílové destinace a místa, odkud vyrážíte.

 

CESTOVÁNÍ V

       DESTINACI

Taxi

Taxi je možné zavolat či odchytit mávnutím ruky na ulici, pokud je označeno zeleně svítícím nápisem „Libre“.
Základ ceny taxi je regulovaný samosprávou – 0,8€/km (minimální platba ale 3€ i při méně km).  Příplatky jsou za vyšší počet pasažérů, kufry, jízdu v noci a o svátcích (15%), jízdu od letiště či přístavu. Platba je ve většině případů požadována v hotovosti a je doporučeno platit přiměřeně velkými bankovkami, aby řidiči neměli potíže s vracením. Sedačky pro děti ve většině taxi nejsou, proto se doporučuje pro cestu s dítětem taxi objednat už s požadavkem dětské sedačky.

Půjčovny

Pro půjčení auta je nutné mít řidičský průkaz déle než 3 roky (praxe v řízení). Auto i další dopravní prostředky je možno si zapůjčit na mnoha místech, ceny benzínu i pronájmu jsou přijatelné.

Řidiči mohou využít zvýšeného limitu alkoholu v dechu (max 0,5 promile), ale za rychlou jízdu (limit dálnice = 120km/h) a řízení s mobilním telefonem v ruce udílí místní policie vysoké pokuty.

Lodní doprava

Z větších přístavů  odplouvají denně pravidelné linky, které fungují mezi Španělskem a Kanárskými ostrovy, Marokem či dalšími zeměmi.

Autobusová doprava

Síť autobusových linek je kvalitní a hustá.

BEZPEČNOSTNÍ RADY

 

V celém Španělsku jsou běžné drobné krádeže, proto se doporučuje nenosit všechny peníze na jednom místě a také si osobní věci důkladně hlídat.

AQUAPARKY

Aquabrava

Vodní park poblíž Costa Brava, město Roses. Otevírací doba: 10-19 hod, pouze červenec – září. Celodenní vstupné dle výšky: nad 120 cm – 28€; 80 - 120 cm výšky – 17€, méně než 120 cm zdarma.

Aqualandia

Aquapark na jihovýchodním pobřeží Španělska, v oblasti Alicante. Otevírací doba: 10-19 hod, vstupné: dospělí 29€, děti do 140 cm 25€, děti nižší než 1 m – zdarma.

Water World

Vodní park v provozu od května do září, poblíž Barcelony. Vstupné 30€ nad 120 cm, 17€ za vstupné pro osobu výšky 80 - 120 cm.

Parque Acuático Vera

Zábavní vodní park s atrakcemi poblíž města Vera na východním pobřeží Španělska. Otevřeno: 11-18h. Vstupné: dospělí 23€, děti 3-12 let – 17€, mladší 3 let zdarma.

JÍDLO

Jamón serrano – sušená šunka.

Paella – rýže s různými ingerdiencemi, pokrm je podobný rizotu.

Tortilla – omeleta z barmbor, vajec a dalších přísad.

Sopa de pescado – rybí polévka se šafránem podávaná s pečivem a bramborem
Papas arrugadas – omáčka z česneku, oleje a octu podávaná k vařeným bramborám
Tapas – předkrm nebo lehká svačinka, plátky šunky, sýrů nebo uzených ryb
Ropa vieja – bezmasá pochoutka z opečených brambor s rajčaty, cizrnou a cibulí

LETOVISKA

Costa Brava

Oblast severovýchodního pobřeží Španělska. Costa Brava je jednou z nejnavštěvovanějších ve Španělsku. Je to rozsáhlé území pobřeží, kde se nachází mnoho pláží. Letoviska v Costa Brava jsou vybaveny upravovanými plážemi a skvělým vybavením.

Costa del Alméria

Oblast na východě Andalusie, kde se z rybářských vesnic postupně rozrůstala letoviska. Klidná oblast s čistými bílými plážemi a průzračnou vodou. Nedaleko se nachází město Alméria s pevností Alcazaba, odkud se můžete rozhlédnout po okolí.

Costa del Sol

Letovisko poblíž Gibraltaru je jedním z velmi oblíbených oblastí. Jak už napovídá název, Sluneční pobřeží se pyšní neuvěřitelnými 300 slunečními dny ročně. Andalusie je velmi oblíbenou a Costa del Sol je její perlou. Z tohoto nádherného místa můžete pořádat výlety například do paláce Alhambra, města Grenada či Cordoby a Gibraltaru. Letovisko je vhodné k aktivní dovolené.

Costa Tropical

Místo nedaleko města Granada je bohaté na zátoky s pozvolným vstupem do moře. Typické letovisko v Andalusii u středozemního moře. V oblasti je populární golf.

Costa del Azahar

Oblast letovisek na pobřeží u Barcelony, které se překládá do češtiny jako mořské pobřeží. Letoviska jsou mezi sebou propojena vlakovými spojeními a nabízí dlouhé pláže s čistým mořem.

Malgrat de Mar

Městečko vzniklo z osady necelých 60 km od Barcelony. Letoviska v této oblasti využívají 7 km pláží, které jsou rozprostřeny kolem města. Promenády lákají k návštěvě restaurace či kavárny, v městském centru pak taverny s místními specialitami. U pláže jsou dostupné luxusní hotely, které nabízí dokonalý komfort.

Costa de Luz

Lákavé letovisko na jihozápadě ostrova, poblíž města Huelva. Nabízí přírodní pláže na pobřeží a horské vesničky s typickou atmosférou. Jako typ na výlet doporučujeme národní park Doňana. Costa de Luz je klidné místo pro strávení dovolené.

Costa Cálida

Oblast jihovýchodního pobřeží u města Alicante. Vyznačuje se teplým a stálým podnebím, které umožňuje celoroční koupání. Oblast je také známá svými golfovými hřišti a přístavem Cabo de Palos, kde se nachází podmořská rezervace, která nadchne všechny potápěče.

 

ALKOHOL

Sangria

Míchaný nápoj z červeného vína a ovocné šťávy s kousky ovoce a často i několika druhů destilátů.

Tinto de verano 

Nápoj z červeného vína podobný Sangrii.

Hierbas

Bylinné likéry například s anýzem.

RESTAURACE

 

De Locos Tapas – Restaurace, Ronda, Andalucie

Helados San Nicolas – Restaurace, Grenada, Andalucie

La Tragantua – Restaurace, Madrid

Taberna la Concha – Madrid

Cafe de la Luz – příjemná kavárna, Madrid

Chulapio Bar a Crepes – místo, kde podávají skvělé dezerty, Barcelona

DOPORUČENÉ PLÁŽE (BLUE FLAG)

Playa de Mataro
Playas de Denia – Alicante

Playa de levante – Benidorm

Playa de levante – Benidorm

Playas de Denia – Alicante

Playa de Mazagon – Huelva

Playas de Chipiona – Cadiz

Playa de Conil de la Frontera

Playa de Bayas – Asturias

Playa de Longosteira

Playa de Estorde

Playa de San Francisco - La Coruna

Playa de Somo - Cantabria

San Vicente de la Barquera - Cantabria

 

ZAJÍMAVOSTI

L’aquarium Barcelona

Obrovské akvárium se žraloky, medúzami a dalšími mořskými živočichy. Je výbornou vzdělávací i zážitkovou atrakcí pro děti i dospělé. Vstupné: dospělí 18€, děti 1,10-1,40 m – 13,50€ a děti s výškou pod 1,10 m za 5€. Otevřeno každý den 9-21, o víkendech až do 21:30 a v letních měsících do 23:00.

Marimurtra Botanical Gardens

Botanická zahrada poblíž města Blanes, vstupné 4€.

Figueres

Město, které je silně spjato s osobností Salvadora Dalího. Po jeho stopách se můžete vydat prohlídkou divadla-muzea.

Montserrat

V okolí najdete benediktinský klášter, který je slavným poutním místem. Také botanické rezervace či dvě pozemní lanovky.

Gerona

Město se zachovalými středověkými uličkami, gotickou katedrálou a archeologickým muzeem.

Doňana

Národní park poblíž města Huelva. Exotické ptactvo.

Od roku 2007 jsme oficiálním akreditovaným partnerem CK Neckermann pro Jihlavu- Neckermann- partner. Dále spolupracujeme s následujícími CK, jejichž zájezdy prodáváme za stejné ceny- Akvila Travel, Adrialand, Adventura, Ancora, Amerika Tours, Alex, Alexandria, Aquarius adriatic, Atis, Atlantika, Autoturist, Azur Reizen, Azzurro, Blue Sky, Blue Style, Brenna,Best Reisen CZ, Bon Ton, Canaria travel, Consultour, Čebus Brno, Čedok, České Kormidlo, Daen International, Daniela travel, Emma, ESO travel, Eurotime, Exim tours, Fede, Firo tour, For-line tour, Four Season Travel, Geos CK, Globtour, Greece-tours, Happyland, Hellas tour, Hydrotour, Hungariatour, Ideal-Tour Praha, Inex, Kellner travel, Kovotour Plus, Komfort, Liberty International, Marine Tour, Maxi Reisen, Mayer Crocus, Medina Tours, Mile, Myplanet, Natour, Neckermann, Neckermann- eurovíkendy, Nev-Dama, Nomád, Osvěta, Periscope Skandinávie, Petra Tour, CK Poznání, Rialto, Rudolf Reisen,Sardegna travel, Siam travel international, Slan tour, Snail travel,Tempo tours, Time travel, Travel 2002, Travel club ČSAD Tišnov,Ulysses T.R.U.S.T., Viamare, Victoria, Vítkovice tours, VOMA, Venus Trade and Tours, VTT do stovek zemí - Turecka, Řecka, Španělska, Egypta, Tunisu, Chorvatska, Itálie, Francie, Spojených arabských emirátů, Bulharska, Thajska, Vietnamu, na Seychely, Mauricius, do Keni, na Floridu atd.