Ibiza

 

Ibiza

Baleárské ostrovy

ROZLOHA

571 km2

POČET OBYVATEL

132,5 tisíc

NÁBOŽENSTVÍ

Katolické, v menší míře protestantské.

MĚNA

Měnou je Euro.

Kurz je každý den aktualizován na stránkách ČNB: http://www.cnb.cz/cs/index.html

Kde nejlépe směnit

Banky jsou otevřeny od pondělí do pátku mezi 8:30 a 14:00. Směnárny jsou označeny slovem „Cambio“ a ke směně bude třeba doložit průkaz totožnosti - pas či občanský průkaz. Měnu vymění i v některých hotelech, stejně jako ve směnárně za malý poplatek.

Bankomaty jsou dostupné 24h a za výběr se účtuje malý procentuální poplatek. Přijímány jsou běžné typy platebních i kreditních karet: VISA, Mastercard, Eurocard, Diners Club, American Express.

NUTNÉ DOKLADY

Pro vstup na území stačí občanům ČR pouze občanský průkaz nebo platný pas.

Pro řízení auta či jiných dopravních prostředků postačí platný řidičský průkaz vydaný v ČR nebo mezinárodní řidičský průkaz, minimální věk řízení auta je ale 21 let. Dále samozřejmě technický průkaz a zelenou kartu. Na dálnicích je jako v ČR nutné mít dálniční známku.

VÍZA

Bezvízový vstup

ČASOVÉ PÁSMO

Středoevropské = nedochází k posunu

Časové pásmo je shodné s Českou republikou, včetně zimního a letního času. (UTC; GMT+1, letní čas GMT+2)

ZDRAVÍ

Očkování

Žádná speciální očkování nejsou nutná.

 

Lékařská péče

Majitelé průkazu Evropského zdravotního pojištění mají po celém území EU zajištěno nutné bezplatné ošetření. Je doporučeno uchovat stvrzenky či doklady o případné platbě jakékoliv péče na místě pro pozdější proplacení pojišťovnou. Je doporučeno mít sjednané cestovní pojištění na celou dobu pobytu.

Lékárny

Lékárny jsou označeny zelenobílým křížem a bývají otevřeny od 9:00 do 13:30 a od 16:30 do 20:00.

Nemoci v destinaci
Ibiza se nevyznačuje výskytem žádných netradičních nemocí.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

220 V / 50 Hz, typ používaných zásuvek je shodný s ČR.

VODA

Voda je zdravotně nezávadná, pro její chuť je ale doporučeno pít vodu balenou.

 

 

CESTOVÁNÍ DO DESTINACE

Letecky

Během sezóny jsou lety z evropských měst přímé, v zimě Vás čeká přesedání v některém ze španělských měst (Barcelona, Madrid, Palma de Mallorca). Je zde jedno letiště s názvem Aeroport d'Eivissa - Aeropuerto de Ibiza.

Trajektem

Trajekty odplouvají pravidelně ze Španělska. Odjezd si můžete vybrat z měst: Barcelona, Valencie, Denie a Alicante. Z města Denie trvá platba pouhé dvě hodiny a trajekty odplouvají denně. Cesta trajektem z Barcelony trvá 9 hodin a z Valencie 5.

CESTOVÁNÍ V DESTINACI

Taxi

Taxi je možné zavolat či odchytit mávnutím ruky na ulici, pokud je označeno zeleně svítícím nápisem „Libre“.
Příplatky jsou za vyšší počet pasažérů, kufry, jízdu v noci a o svátcích (15%), jízdu od letiště či přístavu. Platba je ve většině případů požadována v hotovosti a je doporučeno platit přiměřeně velkými bankovkami, aby řidiči neměli potíže s vracením. Sedačky pro děti ve většině taxi nejsou, proto se doporučuje pro cestu s dítětem taxi objednat už s požadavkem dětské sedačky.

Půjčovny

Půjčení auta není problém, lze jej vypůjčit již na letišti či ve všech velkých sídlech. Doporučujeme si auto předem zarezervovat, pokud se na ostrov chystáte v letní sezóně.  Pro půjčení auta je nutné mít řidičský průkaz déle než 3 roky (praxe v řízení). Auto i další dopravní prostředky je možno si zapůjčit na mnoha místech, ceny benzínu i pronájmu jsou přijatelné.

Řidiči mohou využít zvýšeného limitu alkoholu v dechu (max 0,5 promile), ale za rychlou jízdu (limit dálnice = 120km/h) a řízení s mobilním telefonem v ruce udílí místní policie vysoké pokuty.

Mopedy a skútry se dají půjčit od 10€ na den, je povinné nosit při řízení helmu.

Zákaz zastavení se na místě značí žlutým obrubníkem.

Lodní doprava

Na Ibize funguje pravidelná vodní doprava, která Vás zaveze k oblíbeným plážím. Je tu také možnost využít vodní taxi.

Autobusová

Linky autobusu fungují na ostrově spolehlivě a jsou levné.  Je možno se s nimi dopravit nejen do měst a vesnic, ale také na pláže. V letní sezonu jezdí více autobusů.

 

BEZPEČNOSTNÍ RADY

V celém Španělsku jsou běžné drobné krádeže, proto se doporučuje nenosit všechny peníze na jednom místě a také si osobní věci důkladně hlídat.

ZAJÍMAVOSTI

Sa Canal – přístav pro nakládání soli na lodě, Eivissa

Cova Santa – vápencová jeskyně, 10 km z Eivissa směr Sant Josepu, otevřeno 9:30-13:30, 15-19. vstupné 2,5€, děti 1,3€

 

Cova de ses Fontanelles – malby v jeskyni, krásná cesta – pěšky z města Sant Antoni (7 km).

 

Etnologické museum Can Ros – Santa Eulária des Riu, otevřeno denně 10-13,17-20, vstupné 2,40€

 

Roca Llisa – golfové hřiště, 8 km od Santa eulárii.

 

 

ZAJÍMAVOSTI, PROGRAM PRO DĚTI

Hlavní město – Eivissa (Ibiza)

Fascinující hlavní město ostrova je zároveň největším místním městem. Kromě noční zábavy a klubů, kterými je Ibiza proslavená, nabízí město Ibiza památky Starého města, které zahrnují historii dlouhou 2,5 tisíce let. Kamenné prudké uličky Vysokého Města (Dalt Vila, památka UNESCO) Vás dovedou na hlavní náměstí, Plaza de Vila. Nádherné, v noci nasvícené místo, poskytuje z výšky opevnění pohled na celé hlavní město v celé jeho kráse. Nedaleko města se nachází hned tři různé pláže – Talamanca, Fiugeretas a Playa d’en Bossa. Nejlepší kluby, restaurace i hotely lákají i celebrity. Město nabízí spoustu možností pro všechny návštěvníky, které nezklame.

 

Go-Karts Santa Eulária

Motokárová trať na okraji města Santa Eulária des Riu, dlouhá cca 300 metrů. Motokáry pro děti i dospělé.

Cova de Can Marga

Jeskyně pokladů, prohlídka s komentářem v několika jazycích se zvukovými i světelnými efekty. Otevřeno denně, 10:30-13:30, 14:30-20. Vstupné dospělí 9€, dítě 4-12 let 5€.

Zona verde v Sant Antoni de Portmany

 Dětské hřiště mezi zelení, vhodné pro rodiny.

 

AQUAPARKY

Vodní park Aguamar

Park v letovisku Platha d’en Bossa. Mnoho tobogánů a jiných atrakcí, otevřeno 10:00 – 18:00. Vstupné dospělí 18€, děti 10€.

JÍDLO

MÍSTNÍ SPECIALITY

Arroz la Marinera

Rýže s masem a mořskými plody

Sofrit pagès

Dušené maso s bramborami, šafránem a česnekem, maso často více druhů.

Guisat de peix

Dušený pokrm z čerstvých ryb.

Borrida de rajada

Kousky rejnoka s česnekovou omáčkou a mandlemi.

Ensalada de crostes

Speciální salát ze sušených ryb a tvrdého chleba

ALKOHOL

Hierbas

Anýzový likér podávaný po jídle.

Frígola

Tymiánový likér.

Palo

Tmavý, hořký likér.

Značky místních piv:

San Miguel, Mahou, Estrella Damm, Cruzcampo

NOČNÍ ŽIVOT

Alfredo – Eivissa (Ibiza)

Cafe del Mar - Slavné místo pro sledování západů slunce nad San Antoniem.

Cas Mila - Cala Tarida, restaurace s výhledem na pláž.

Hard Rock Cafe – Eivissa (Ibiza)

Tentazione Restaurant – kvalitní restaurace vystavěná na zdech starého města Ibizy.

Sa Caldera – Rybí restaurace, Ibiza

La Oliva – středomořská kuchyně, Ibiza

Sa Capella – restaurace, Sant Antoni

 

Kromě diskoték a barů jezdí po Ibize v noci tzv. discobus, který jezdí mezi vyhlášenými kluby na Ibize, většími městy a turistickými rezorty.

LETOVISKA

Hlavní město – Eivissa (Ibiza)

Fascinující hlavní město ostrova je zároveň největším místním městem. Kromě noční zábavy a klubů, kterými je Ibiza proslavená, nabízí město Ibiza památky Starého města, které zahrnují historii dlouhou 2,5 tisíce let. Kamenné prudké uličky Vysokého Města (Dalt Vila, památka UNESCO) Vás dovedou na hlavní náměstí, Plaza de Vila. Nádherné, v noci nasvícené místo, poskytuje z výšky opevnění pohled na celé hlavní město v celé jeho kráse. Nedaleko města se nachází hned tři různé pláže – Talamanca, Fiugeretas a Playa d’en Bossa. Nejlepší kluby, restaurace i hotely lákají i celebrity. Město nabízí spoustu možností pro všechny návštěvníky, které nezklame.

Talamanca

Dlouhý záliv 15 minut chůze od hlavního města. Oblast s nádhernou písečnou pláží, která ústí postupně do moře. Pláž je veliká, nemusíte se tedy bát, že v hlavní sezóně nenajdete místo pro klidné rozložení deky. Na pláži je potřebné vybavení k aktivnímu i relaxačnímu typu trávení volného času. Voda je klidná a průzračná a výhled neruší žádné vysoké hotelové mrakodrapy. Samozřejmostí jsou restaurace a jiné podniky v okolí, například slavný klub Pacha – noční klub, kde hrají světoznámí DJs.

 

Santa Eularia des Riu

Třetí největší letovisko Ibizy s městskou promenádou lemovanou palmami, které místní říkají Rambles. Nachází se necelých 22 km od letiště, na východním pobřeží ostrova. Letovisko je velmi oblíbené rodinami s dětmi a těmi, kdo hledají klidnější dovolenou. Santa Eularia je také považováno za kulturní centrum Ibizy, najdete zde množství galerií umění a exkluzivních jachtových přístavů. Zde také naleznete nejlepší restaurace, takže pokud hledáte gastronomický zážitek, doporučujeme toto místo. Pláže jsou čisté a příjemné, město působí typickým přístavním dojmem a po setmění vynikne nasvícený bílý kostel. Pro poznání města je možné se svézt turistickým vláčkem.

Cala Llonga

Poblíž městečka Santa Eularia na severu ostrova se nachází jedna z nejmalebnějších pláží Ibizy. Pláž se rozprostírá na příjemném zálivu lemovaném příkrými skalami. Letovisko je jedno z nejmenších a je skvěle připraveno pro rodiny s dětmi. Mini-zábavní parky, dětská hřiště nebo jen oblast určená a přizpůsobená pro děti zabaví i ty nejmenší. Letovisko nemá velké nákupní zóny, ale najdete zde vše, co potřebujete – lékárnu, supermarket nebo další menší obchůdky. Z vodních sportů je možné využít potápění, jízdu na vodních lyžích či surfování. Doprava do hlavního města i dalšího okolí je zajištěna pravidelným autobusovým spojením. Také můžete jet malým parníkem, který Vás za malý poplatek k hlavnímu městu či Saint Eulalia také dopraví.

Cala Tarida

Na jihozápadě ostrova poblíž města Sant Antoni se nachází klidný záliv obklopený upravenou pláží. Pyšní se průzračně čistou vodou a hezkým okolím – vršky okolních kopců jsou zalesněné středozemními borovicemi. Letovisko je spíše klidné, nabízí úchvatné výhledy na východ a západ slunce. Pokud stojíte o dovolenou plnou nočního života, doporučujeme vybrat si jiné letovisko – zde nenarazíte na žádné noční kluby. K výletům doporučujeme hlavní město vzdálené 23 km, a výlet k hoře Es Vedra, která je údajně třetím nejmagnetičtějším místem na zemi.

Cala Vadella

Letovisko v chráněném zálivu na západním pobřeží Ibizy. Klidné moře je vhodné pro rodiny s dětmi, písčitá pláž ale poskytuje i půjčovny vybavení k provozu vodních sportů. Okolní zeleň i příjemné restaurace a obchůdky vytváří skvělé prostředí pro dovolenou. Místo je dostupné z hlavního města po úzkých a klikatých silnicích, které v okolí letoviska zajišťují bezpečnou rychlost pro okolí.

Es Figueral

Letovisko, jehož název do češtiny znamená „fíkovníky“, se nachází na severovýchodním pobřeží ostrova Ibiza. Písčitá pláž uprostřed skalnatých výběžků a kopců. V levé části se nachází neoficiální nudistická pláž. Východní vítr často tvoří vyšší vlny, proto tohle klidné letovisko doporučujeme spíš rodinám s většími dětmi. Zařízení pro vodní sporty je dostatečné a nejbližším městem letoviska je San Carlos, hlavní město je vzdálené 30 km.

Playa d‘en Bossa

Jedno z nejpopulárnějších a nejmodernějších letovisek na ostrově Ibiza. Nachází se na jihovýchodním pobřeží, několik kilometrů jižně od hlavního města. Může se pochlubit nejdelší pláží ostrova a je známé jako místo, kde potkáte mnoho celebrit. Kromě vodních sportů (kite surfing, windsurfing, loďky a šlapadla), krásné písčité pláže a malého vodního parku, letovisko nabízí hlavně rušný noční život v barech a klubech.

Puerto de San Miguel

Na severním pobřeží ostrova, v původní rybářské vesnici, se nachází jedna z nejvíce chráněných pláží. Malé letovisko obklopené lesy a s pouze malou zástavbou láká hlavně vyznavače klidných dovolených. Pláž je široká a v nachází se v zátoce. Okolní hotely s restauracemi poskytují veškeré pohodlí. Přestože je hlavní město na opačné straně ostrova, vzdálenost je pouhých 23 km.

San Antonio

San Antonio je v hlavní letní sezóně rušným letoviskem. Leží na západě ostrova a má rozlohu malého města. Letovisko je zároveň i přístavem pro několik desítek kotvících lodí a vyplouvají odtud lodě do Barcelony, Valencie a přístavu Dénia v kontinentálním Španělsku. Příjemné místo s novou a udržovanou promenádou a 500 m dlouhou pláží s bílým pískem. Za návštěvu stojí místní Aquarium, kde můžete obdivovat místní podmořský život.

 

DOPORUČENÉ PLÁŽE

Cala Mastella

V chráněném zálivu umístěná, 58 metrů dlouhá, klidná pláž. Do moře je pozvolný vstup, pláž písčitá a skalnaté dno.

Cala Boix

Pláž dlouhá 100 metrů ve skrytém zálivu s pozvolným vstupem do moře a krásným panoramatem.

Platja d’es Figueral

Tato pláž je dlouhá 320 metrů a obklopena skalami. Tím tvoří několik písečných zálivů, pozvolný vstup do moře.

Aigua Blanca

Pláž dlouhá 530 metrů, písčitá. Nachází se na úpatí vysokých útesů. Součástí je oficiální nudistická pláž.

Cala Salada

Klidná pláž s jemným pískem dlouhá 200 metrů. Nachází v klidném zálivu obklopeném skalami.

Cala d’Hort

Osamělá a romantická pláž s krásným výhledem na ostrovy Es Vedra a Vedranell.  Dlouhá je 150 metrů a nachází se u vysokých skal. 

Od roku 2007 jsme oficiálním akreditovaným partnerem CK Neckermann pro Jihlavu- Neckermann- partner. Dále spolupracujeme s následujícími CK, jejichž zájezdy prodáváme za stejné ceny- Akvila Travel, Adrialand, Adventura, Ancora, Amerika Tours, Alex, Alexandria, Aquarius adriatic, Atis, Atlantika, Autoturist, Azur Reizen, Azzurro, Blue Sky, Blue Style, Brenna,Best Reisen CZ, Bon Ton, Canaria travel, Consultour, Čebus Brno, Čedok, České Kormidlo, Daen International, Daniela travel, Emma, ESO travel, Eurotime, Exim tours, Fede, Firo tour, For-line tour, Four Season Travel, Geos CK, Globtour, Greece-tours, Happyland, Hellas tour, Hydrotour, Hungariatour, Ideal-Tour Praha, Inex, Kellner travel, Kovotour Plus, Komfort, Liberty International, Marine Tour, Maxi Reisen, Mayer Crocus, Medina Tours, Mile, Myplanet, Natour, Neckermann, Neckermann- eurovíkendy, Nev-Dama, Nomád, Osvěta, Periscope Skandinávie, Petra Tour, CK Poznání, Rialto, Rudolf Reisen,Sardegna travel, Siam travel international, Slan tour, Snail travel,Tempo tours, Time travel, Travel 2002, Travel club ČSAD Tišnov,Ulysses T.R.U.S.T., Viamare, Victoria, Vítkovice tours, VOMA, Venus Trade and Tours, VTT do stovek zemí - Turecka, Řecka, Španělska, Egypta, Tunisu, Chorvatska, Itálie, Francie, Spojených arabských emirátů, Bulharska, Thajska, Vietnamu, na Seychely, Mauricius, do Keni, na Floridu atd.