Menorca

 

Menorca

Baleárské ostrovy

ROZLOHA

668 km2

POČET OBYVATEL

82 tisíc

NÁBOŽENSTVÍ

Římsko-katolické

MĚNA

 

 

Měnou je Euro.

Kurz je každý den aktualizován na stránkách ČNB: http://www.cnb.cz/cs/index.html

 

Kde nejlépe směnit

Banky jsou otevřeny od pondělí do pátku mezi 8:30 a 14:00. Směnárny jsou označeny slovem „Cambio“ a ke směně bude třeba doložit průkaz totožnosti - pas či občanský průkaz. Měnu vymění i v některých hotelech, stejně jako ve směnárně za malý poplatek.

Bankomaty jsou dostupné 24h a za výběr se účtuje malý procentuální poplatek. Přijímány jsou běžné typy platebních i kreditních karet: VISA, Mastercard, Eurocard, Diners Club, American Express.     

NUTNÉ DOKLADY

Pro vstup na území stačí občanům ČR pouze občanský průkaz nebo platný pas.

Pro řízení auta či jiných dopravních prostředků postačí platný řidičský průkaz vydaný v ČR nebo mezinárodní řidičský průkaz, minimální věk řízení auta je ale 21 let. Dále samozřejmě technický průkaz a zelenou kartu. Na dálnicích je jako v ČR nutné mít dálniční známku.

VÍZA

Bezvízový vstup

ČASOVÉ PÁSMO

Středoevropské = nedochází k posunu

Časové pásmo je shodné s Českou republikou, včetně zimního a letního času. (UTC; GMT+1, letní čas GMT+2)

ZDRAVÍ

Očkování

Žádná speciální očkování nejsou nutná.

Lékařská péče

Majitelé průkazu Evropského zdravotního pojištění mají po celém území EU zajištěno nutné bezplatné ošetření. Je doporučeno uchovat stvrzenky či doklady o případné platbě jakékoliv péče na místě pro pozdější proplacení pojišťovnou. Je doporučeno mít sjednané cestovní pojištění na celou dobu pobytu.

Lékárny

Lékárny jsou označeny zelenobílým křížem a bývají otevřeny od 9:00 do 13:30 a od 16:30 do 20:00.

Nemoci v destinaci
Menorca se nevyznačuje výskytem žádných netradičních nemocí.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

220 V / 50 Hz, typ používaných zásuvek je shodný s ČR.

VODA

Voda z vodovodu je pitná, ovšem lepší je voda balená.

TELEFONNÍ PŘEDVOLBA

+34

CESTOVÁNÍ DO

DESTINACE

Letecky nebo lodí – ze Španělska či Mallorky.

 

CESTOVÁNÍ V

       DESTINACI

 

Taxi

Taxi je možné zavolat či odchytit mávnutím ruky na ulici, pokud je označeno zeleně svítícím nápisem „Libre“.
Základ ceny taxi je regulovaný samosprávou – 0,8€/km (minimální platba ale 3€ i při méně km).  Příplatky jsou za vyšší počet pasažérů, kufry, jízdu v noci a o svátcích (15%), jízdu od letiště či přístavu. Platba je ve většině případů požadována v hotovosti a je doporučeno platit přiměřeně velkými bankovkami, aby řidiči neměli potíže s vracením. Sedačky pro děti ve většině taxi nejsou, proto se doporučuje pro cestu s dítětem taxi objednat už s požadavkem dětské sedačky.

 

Půjčovny

Pro půjčení auta je nutné mít řidičský průkaz déle než 3 roky (praxe v řízení). Auto i další dopravní prostředky je možno si zapůjčit na mnoha místech, ceny benzínu i pronájmu jsou přijatelné, často jsou však uvedeny bez DPH.

Řidiči mohou využít zvýšeného limitu alkoholu v dechu (max 0,5 promile), ale za rychlou jízdu (limit dálnice = 120km/h) a řízení s mobilním telefonem v ruce udílí místní policie vysoké pokuty.

 

Horské kolo

Na ostrově se nachází přes 3 tisíce km stezek, které jsou sjízdné na horském kole. Stezky jsou různých obtížností a vybere si každý. Větší města jsou pro cyklisty vhodně zařízena – na kole se dostanete i do starého města, kam se autem nesmí.

 

Lodní doprava

Kromě dopravy lodí mezi pevninou a ostrovem je také možné navštívit sousední ostrov Malorca, využít některé z okružních plaveb či se vydat na některý z okolních malých ostrůvků.

 

Autobusová doprava

V letní sezóně jezdí autobus několikrát denně. Jízdní řády jsou k nahlédnutí u recepce hotelu. Platí se u řidiče.

 

Letecká doprava

Na ostrově se nachází mezinárodní letiště Sant Lluís 5 km od hlavního města Maó.

BEZPEČNOSTNÍ RADY

V celém Španělsku jsou běžné drobné krádeže, proto se doporučuje nenosit všechny peníze na jednom místě a také si osobní věci důkladně hlídat.

AQUAPARKY

Aqua center (Los Delfines Aqua Park)

Malý aquapark ve městě Ciutadella zařízený dvěma velkými tobogány a různými druhy bazénů. Denní vstupné dospělí 30€, děti 3-11 let 15€.

 

Aqua Rock Water Park

Zajímavý aquapark u města Ciutadella Celodenní vstupné 10:30 – 18:00: dospělí 19,50€, děti 10,50€. Poblíž aquaparku se také můžete svést na motokárách v Karting-rock. Dospěli 15€, děti 10€. Otevřeno 11-14h, 17-21h. 

JÍDLO

Místní speciality

Conejo noc Higos - králík s fíky

 

Queso de Mahón – místní sýr

 

Perdiz noc col – Koroptev se zelím

 

Caldereta de langusta – langustová polévka

 

Verdure rellanda – V troubě zapékaná plněná zelenina.

ALKOHOL

Gin

Gin se vyrábí z vinného alkoholu a vody. Jalovcové bobule ginu dodávají typickou aromatickou chuť.

Sangria

Červené víno smíchané s pomerančovým džusem, ovocem, destiláty.

Hierbas

Bylinné likéry.

NOČNÍ ŽIVOT

Doporučené restaurace

Café Balear

Restaurace ve městě Ciutadella s milou obsluhou a čerstvými surovinami. Doporučujeme místní specialitu – humra.

El Horno

Příjemná restaurace oceněná Michelinskou hvězdou, poblíž města Ciutadella.

Es Cranc

Restaurant  ve Fornells, městě severního cípu ostrova.

 

 

LETOVISKA

Ciutadella

Na západě ostrova Menorca leží středně velké biskupské město, Ciutadella de Menorca. Z bohaté historie města, která sahá až do 4. století n.l. se dochovalo několik památek a historické centrum. Například katedrála ze 14. století, paláce, kostelíky i nepravidelné uličky.  Město nabízí také možnost nákupů na místních trzích či v obchodech, kulturnu či jen příjemnou procházku v živém prostředí. V městě se také nachází dva aquaparky.

Cala Blanca

Menší letovisko na západním pobřeží ostrova Menorca. Toto místo je vyhledávané pro průzračnou vodu a bílou pláž  lákající návštěvníky k vodním radovánkám. Moře je klidné a vstup do něj je mělký. Písčitá pláž není veliká, její šířka se blíží 50 metrům. V okolí pláže jsou lesíky a další vstupy do moře jsou znemožněné skalnatými útesy. Letovisko je plně vybavené a pravidelnou linkou se můžete vydat navštívit nedaleké město Ciutadella, kde můžete navštívit historické centrum, početné obchůdky či jeden z aquaparků.

Cala Santandria

Letovisko na jih od města Ciutadella na západním pobřeží. V okolí se nachází piniové lesíky a můžete se projít po příjemné stezce okolo zálivu, ve kterém se letovisko nachází. Pláž s jemným pískem Cala Santandria je vyhledávána i místními, převážně z nedalekého města Ciutadella. Kromě vodních radovánek Cala Santandria nabízí příjemné procházky i restaurace, bary a diskotéky.

Fornells

Letovisko u menší osady u mysu Arenal na severu ostrova. Původně byla osada založena zároveň s obranným hradem proti pirátům. Záliv pomáhá lámat vlny a chránit před ostrým severním větrem. Oblast si zachovala typičtější ráz rybářské vesnice, i když bylo do oblasti zakomponováno nutné moderní vybavení. Fornells také ukrývá nejvyhlášenější restaurace ostrova. Umělé bílé pláže v tomto letovisku nenajdete, ale kouzelné prostředí s desítkami zakotvených lodí vše vynahradí. Hlavní město Maó je odtud vzdálené 26 km.

Cala Santa Galdana

Nádherné letovisko na jižním pobřeží. Může se chlubit krásným přístavem a jednou z nejvyhlášenějších pláží na ostrově, která sousedí s lesy a je oddělená stromy i se zastavěnou oblastí. Místo je klidné ale plně vybavené, má velikost menší vesnice a sousedí s letoviskem Serpentona. Nedaleko směrem na sever se nachází město Ciutadella, které jistě stojí za nášvtěvu.

Sol Parc (Son Parc)

Letovisko na severu ostrova Menorca. Je obklopené lesy a parky, stezky vedou k pláži s jemným pískem. V případě, že byste se toto místo rozhodli navštívit z jiného letoviska, je možné u pláže i parkovat.  Doporučujeme jako klidné místo k prožití dovolené mimo rušné prostředí. Svým zázemím také vhodné pro golfisty.

DOPORUČENÉ PLÁŽE (BLUE FLAG)

Cala Blanca

Pláž sousedící se stejnojmenou vesničkou. Jméno pláže bylo zvoleno podle bílého písku. Pláž je široká a sousedí s piniovým lesíkem, poskytuje přístup ke klidné vodě. Pláž je dobře značená, tudíž k ní není problém trefit i autem.

 

Cala en Blanes

Písčitá pláž s klidnou vodou a je chráněná okolím před chladným větrem. Okolí pláže je skalnaté a mírně porostlé vegetací. Obsahuje piknikovou oblast a poskytuje plné pohodlí služeb, které na pláži využijete.

 

Cala Santandría

Tato písčitá pláž, v oblasti klidného moře poskytuje kromě typického zázemí i upravený přístup pro vozíčkáře. Z pláže si můžete udělat výlet do blízkých jeskyní (Cueva).

 

 

NÁKUPY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orientační ceny potravin v obchodech v €

Chléb – pan = 2 – 3€ 

1l Mléka – leche = 1,55 €

0,33l Piva – cerveza = 0,77 € a více

1,5 l vody – agua = 0,75€

Cigarety Marlboro = 5€

Orientační ceny v restauracích

Denní menu – Menu del Dia = 10-14€

Káva – Coffee = 2-3€

 

ZAJÍMAVOSTI

 

Maó

Hlavní město ostrova nacházející se na jihovýchodě ostrova.. Staroměstská čtvrť je plná úzkých uliček a náměstí. Součástí je nádherný přirozený přístav.

 

Ciutadella

Biskupské město na západě ostrova. Založeno před více než 3 000 lety Féničany. Na pobřežních promenádách se můžete kochat pohupujícími se plachetnicemi. V historickém centru potom můžete obdivovat katedrálu ze 14. století, paláce, kostelíky i nepravidelné uličky.

 

Fornells

Osada s cca 300 obyvateli, obsazeno Brity roku 1708. Nádherný

výhled, možnost navštívit zříceninu hradu.

 

Parc Natural s’Albufera d’es Grau

Chráněná oblast západně od letoviska Es Grau. Laguna a ostrůvky s porosty borovic a dubů, močály a strmým pobřežím tvoří nádherné prostředí.

 

Muzeum kamenů – lom Pedrera de s‘Hostal

Východně od  Ciutadella se nachází muzeum, ve kterém se můžete seznámit s historií lomu menorského vápenného slínovce, tzv. Marés.  Z těch jsou po celém ostrově vytvořeny tzv. Talayots - kuželovité věže vytvořené z kamenů, směrem do výšky se zmenšující. V průměru měří 12 metrů. Muzeum je otevřeno denně, 11-13, 17-21h.

Alaior

Město, které je vyhlášené výrobou obuvi, zmrzliny a sýra.

Od roku 2007 jsme oficiálním akreditovaným partnerem CK Neckermann pro Jihlavu- Neckermann- partner. Dále spolupracujeme s následujícími CK, jejichž zájezdy prodáváme za stejné ceny- Akvila Travel, Adrialand, Adventura, Ancora, Amerika Tours, Alex, Alexandria, Aquarius adriatic, Atis, Atlantika, Autoturist, Azur Reizen, Azzurro, Blue Sky, Blue Style, Brenna,Best Reisen CZ, Bon Ton, Canaria travel, Consultour, Čebus Brno, Čedok, České Kormidlo, Daen International, Daniela travel, Emma, ESO travel, Eurotime, Exim tours, Fede, Firo tour, For-line tour, Four Season Travel, Geos CK, Globtour, Greece-tours, Happyland, Hellas tour, Hydrotour, Hungariatour, Ideal-Tour Praha, Inex, Kellner travel, Kovotour Plus, Komfort, Liberty International, Marine Tour, Maxi Reisen, Mayer Crocus, Medina Tours, Mile, Myplanet, Natour, Neckermann, Neckermann- eurovíkendy, Nev-Dama, Nomád, Osvěta, Periscope Skandinávie, Petra Tour, CK Poznání, Rialto, Rudolf Reisen,Sardegna travel, Siam travel international, Slan tour, Snail travel,Tempo tours, Time travel, Travel 2002, Travel club ČSAD Tišnov,Ulysses T.R.U.S.T., Viamare, Victoria, Vítkovice tours, VOMA, Venus Trade and Tours, VTT do stovek zemí - Turecka, Řecka, Španělska, Egypta, Tunisu, Chorvatska, Itálie, Francie, Spojených arabských emirátů, Bulharska, Thajska, Vietnamu, na Seychely, Mauricius, do Keni, na Floridu atd.