Mallorka

 

Mallorca

Baleárské ostrovy

ROZLOHA

3 640 km2

POČET OBYVATEL

869 tisíc

NÁBOŽENSTVÍ

Římsko-katolické

MĚNA

 

 

Měnou je Euro.

Kurz je každý den aktualizován na stránkách ČNB: http://www.cnb.cz/cs/index.html

 

Kde nejlépe směnit

Banky jsou otevřeny od pondělí do pátku mezi 8:30 a 14:00. Směnárny jsou označeny slovem „Cambio“ a ke směně bude třeba doložit průkaz totožnosti - pas či občanský průkaz. Měnu vymění i v některých hotelech, stejně jako ve směnárně za malý poplatek.

Bankomaty jsou dostupné 24h a za výběr se účtuje malý procentuální poplatek. Přijímány jsou běžné typy platebních i kreditních karet: VISA, Mastercard, Eurocard, Diners Club, American Express.

NUTNÉ DOKLADY

Pro vstup na území stačí občanům ČR pouze občanský průkaz nebo platný pas.

Pro řízení auta či jiných dopravních prostředků postačí platný řidičský průkaz vydaný v ČR nebo mezinárodní řidičský průkaz, minimální věk řízení auta je ale 21 let. Dále samozřejmě technický průkaz a zelenou kartu. Na dálnicích je jako v ČR nutné mít dálniční známku.

VÍZA

 

Bezvízový vstup

ČASOVÉ PÁSMO

 

 

 

Středoevropské = nedochází k posunu

Časové pásmo je shodné s Českou republikou, včetně zimního a letního času. (UTC; GMT+1, letní čas GMT+2)

ZDRAVÍ

Očkování

Žádná speciální očkování nejsou nutná.

Lékařská péče

Majitelé průkazu Evropského zdravotního pojištění mají po celém území EU zajištěno nutné bezplatné ošetření. Je doporučeno uchovat stvrzenky či doklady o případné platbě jakékoliv péče na místě pro pozdější proplacení pojišťovnou. Je doporučeno mít sjednané cestovní pojištění na celou dobu pobytu.

Lékárny

Lékárny jsou označeny zelenobílým křížem a bývají otevřeny od 9:00 do 13:30 a od 16:30 do 20:00.

Nemoci v destinaci
Mallorca se nevyznačuje výskytem žádných netradičních nemocí.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

220 V / 50 Hz, typ používaných zásuvek je shodný s ČR.

VODA

Voda je zdravotně nezávadná, pro její chuť je ale doporučeno pít vodu balenou.

TELEFONNÍ PŘEDVOLBA

+34

 

CESTOVÁNÍ DO

 

DESTINACE

V hlavním městě ostrova jménem Palma de Mallorca je mezinárodní letiště. Mallorca je vzdálená cca 250 km od pevninského Španělska, je tedy možná i cesta lodí.

 

CESTOVÁNÍ V

       DESTINACI

Taxi

Taxi je možné zavolat či odchytit mávnutím ruky na ulici, pokud je označeno zeleně svítícím nápisem „Libre“.
Základ ceny taxi je regulovaný samosprávou – 0,8€/km (minimální platba ale 3€ i při méně km).  Příplatky jsou za vyšší počet pasažérů, kufry, jízdu v noci a o svátcích (15%), jízdu od letiště či přístavu. Platba je ve většině případů požadována v hotovosti a je doporučeno platit přiměřeně velkými bankovkami, aby řidiči neměli potíže s vracením. Sedačky pro děti ve většině taxi nejsou, proto se doporučuje pro cestu s dítětem taxi objednat už s požadavkem dětské sedačky.

 

Půjčovny

Pro půjčení auta je nutné mít řidičský průkaz déle než 3 roky (praxe v řízení). Auto i další dopravní prostředky je možno si zapůjčit na mnoha místech, ceny benzínu i pronájmu jsou přijatelné.

Řidiči mohou využít zvýšeného limitu alkoholu v dechu (max 0,5 promile), ale za rychlou jízdu (limit dálnice = 120km/h) a řízení s mobilním telefonem v ruce udílí místní policie vysoké pokuty.

Lodní doprava

Kromě dopravy lodí mezi pevninou a ostrovem je také možné navštívit sousední ostrov Menorca, využít některé z okružních plaveb či se vydat na některý z okolních malých ostrůvků.

Letecká doprava

Na ostrově se nachází mezinárodní letiště ve městě Palma de Mallorca.

Autobusová a vlaková doprava

Autobusová doprava zajišťuje spolehlivou dopravní síť.V době sezóny je posílena navíc autobusy přímo do letovisek. Vlaková síť se skládá z dvou hlavních tratí.

BEZPEČNOSTNÍ RADY

V celém Španělsku jsou běžné drobné krádeže, proto se doporučuje nenosit všechny peníze na jednom místě a také si osobní věci důkladně hlídat.

AQUAPARKY

Al Arenal

Vybavený aquapark plný skluzavek, tobogánů a dalších atrakcí.

 vstupné: děti 3-4 roky 11€, děti 5-10 let 18,50€, dospělí 26€. Otevřeno 10-17, v sezóně 10-18 hod.

Western Water Park

Vodní park v letovisku Magaluf s propracovanou částí parku pro děti.

vstupné: děti 3-4 roky 11€, děti 5-10 let 18,50€, dospělí 26€.

LETOVISKA

Hlavní město PALMA DE MALLORCA

Velkoměsto na jihovýchodním pobřeží, kde se snoubí staré s novým. Moderní zařízení poskytující veškeré komfortní zázemí sousedí se  starým městem plným útulných uliček a památek z doby arabské nadvlády. Tam můžete navštívit například  nádhernou Katedrálu světla (La Seu), která je v pořadí druhou největší gotickou katedrálou na světě. Barevná sklíčka v oknech barví světlo do tisíce odstínů. Katedrála je v noci nádherně osvětlená, proto zaujme i při noční procházce. Dále palác Almudaina (Palau de S´Almudaina), oficiální sídlo vládců napříč historií. Za zmínku také stojí čtvrť městských paláců (La Portella) a Castell de Bellver – kruhová pevnost na konci pobřežní promenády, odkud je nádherný rozhled.  Blízko letiště je také možnost navštívit El Gran Azul, obří akvárium s největší hloubkou v celé Evropě.

 

Letovisko Alcúdia

Na severu ostrova Mallorka se nachází nejdelší pláž s bílým pískem, která je obecně považována za nejkrásnější pláž ostrova. Vše, co slibuje dovolená u moře, najdete zde. Mělké moře a mírný vstup do moře zajišťují tomuto místu oblíbenost u rodin s dětmi. V okolí pláže najdete nejmodernější zařízení a zázemí. Pláž je obklopena kopcovitými útvary a olivovými háji, pěší výlety po okolí poskytují krásný výhled.Město Alcúdia je nejbližším městem a zároveň přístavem.  Desítky zakotvených jachet a příjemné zahrádky restaurací navodí tu správnou atmosféru. V historickém centru si můžete prohlédnout pozůstatky malého římského divadla a podél celého města se vine pozůstatek obranné zdi ze čtrnáctého století, po které se můžete i projít. Také se můžete zajít podívat na trh, který se koná každou středu a neděli. Nedaleký národní park S’Albufera nabízí klidné místo plné mokřin, ostrůvků spojených mosty, jezírka a rozmanitou faunu, které vévodí vodní ptáci.

Nedaleko se také nachází Playa de Muro, menší letovisko na severním pobřeží.

Ca‘n Picafort

Na jih od města Alcúdia se nachází jedno z nejoblíbenějších letovisek ostrova Mallorca. Pláž je dlouhá 1,5 km a písek je bílý a jemný. Původní rybářská vesnice se nyní rozrostla o hotely, restaurace, kavárny i noční bary a diskotéky. Příjemné, vybavené místo s možností výletů do okolí – město Alcúdia s historickými památkami, národní park S’Albufera. V blízkosti se nachází malý vodní park Hidropark, který nedoporučujeme pro přemrštěné ceny za průměrné atrakce.

Letovisko Magaluf

Oblíbené letovisko ležící nedaleko na západ od hlavního města Palma. Bílá pláž navazuje na zastavěnou část města. Živé letovisko, kterému se přezdívá „Manhattan u moře“, nabízí i možnost výletů do nedalekých zábavních parků. Děti i dospělé naláká necelé čtyři kilometry vzdálený zábavní park Marineland a také Aquapark Western Water park.

Letovisko El Arenal

Letovisko na východ od hlavního města Palma. Původní rybářská vesnice se rozrostla o restaurace, kavárny a další zařízení, která slouží k zábavě místních i návštěvníků. Atmosféra tohoto místa je lákavá a příjemná, hotely jsou jemně zakomponované do původního, v ulicích je živo.  Pláž sousedí se zastavenou oblastí, ze které vede mírný přechod. Podél pláže vede pohodlná promenáda. V okolí pláže jsou vysázené palmy. Vzdálenost od centra hlavního města je přibližně 10 km,  vedou tam pravidelné autobusové linky. V nedalekém aquaparku jménem Al Arenal na Vás čeká spousta atrakcí pro děti i dospělé.

Letovisko Paguera

Na jihovýchodním pobřeží Mallorky se 22 km od hlavního města Palma  nachází Paguera, letovisko s jemným pískem obklopené lesy, piniovými háji, a kopci. Pláž s bílým pískem a pěší promenádou je příjemná a vybavená vším, co k relaxu i lehkým vodním sportům potřebujete. Navštívit můžete přilehlé restaurace, obchůdky a kavárny. Vstup do moře je klidný, postupný. U pláže jsou skalní útesy, které vytváří malebný výhled a cloní případnému větrnému počasí. Průzračná voda doplňuje krásné pobřeží. Spojení mezi Palma de Mallorca a Paguera je časté, autobusové. 

Calas de Mallorca

Moderní letovisko na jihovýchodním pobřeží Mallorky. Leží v blízkosti měst Manacor (17 km) a menšího Porto Cristo (20 km). Místními plážemi jsou Cala Antena a Cala Domingos. Voda je průzračně čistá. Pláže jsou podstatně menší než ve výše zmíněných letoviscích. Cesta z letiště v Palma de Mallorca trvá přibližně 1,5 h. Rezort má velikost malé vesnice a pro milovníky rušného města jistě nebude stačit a doporučujeme raději zvolit rezort bližší městu Palma (El Arenal, Magaluf).

+Cala Murada

Oblast sousedící s Calas de Mallorca. Klidná oblast, ve které žijí hlavně místní obyvatelé. Přírodní zlatý písek na pláži dlouhé 350 m a skalní výběžek vytváří přírodní dojem. Na skalním výběžku se nachází několik typických domů s barevnými okenicemi. Toto místo doporučujeme těm, kteří se chtějí vyhnout obsazeným plážím s vysokým ruchem.


Calas d’Or (Cala Esmeralda)

Jedna z nejhezčích oblastí Mallorky. Jižně od Callas de Mallorca, na jihovýchodním pobřeží ostrova. Je tvořena přírodní zátokou s písečnou pláží a dozelena zbarvenou vodou (proto Cala Esmeralda). Pláž sousedí se skalnatými vrcholky s borovicovou vegetací.

Cala Rajada

Místo na severovýchodě ostrova Mallorca je v doslovném překladu „Zátoka rejnoků“. Je obklopené písčitými plážemi stále zůstává důležitým rybářským přístavem. Toto letovisko nabízí vyžití také sportovního typu, či se můžete vydat na procházku do piniového lesa, který se nachází v blízkosti. Příjemné prostředí.

JÍDLO

Místní speciality

Pa amb oli [pámboli]

Olivovým olejem potřený chléb se šťávou z rajčete a sušenou šunkou, olivami, sýrem či pálivou klobásou chorizo.

Coco de patatas

Slaný koláč z brambor, vajec a cibule.

Paella

Španělský národní pokrm – rizoto se šafránem a mořskými plody, masem a zeleninou.

Lomo con col

Čechům známé vepřové se zelím.

Sopa mallorquín

Polévka, silný vývar s masem a zeleninou, podávaný s kousky bílého chleba.

Gazpacho

Osvěžující studená polévka z rajčat, paprik, cibule a okurky.

 

ALKOHOL

Alkohol se na ostrově Mallorca nalévá od 18 let, jako v celém Španělsku.

 

Sangria - Míchaný nápoj. Základ je červené víno a ovocná šťáva, kousky ovoce a často i různé druhy likérů či destilátů. 

 

Hierbas – bylinkový likér

Palo – hořškosladký aperitiv

Suau – brandy z Pont d’Inca

 

 

Doporučené restaurace

 

Can Joan de S’Aigo

V hlavním městě Palma de Mallorca se nachází čokoládový bar s dlouholetou tradicí. Kakao je výborně husté a sladké.

 

La Bodeguilla

Dvoupatrová jídelna s vinotékou uprostřed centra hlavního města, kde se velmi dobře vaří a na výběr je mnoho vín.

 

Ca’n Pep

Restaurace na pobřeží v oblasti Sa Rapita, velmi dostupná – nachází se přímo u silnice. Uvnitř si můžete pochutnat na mořských plodech i mallorském víně, a to vše při krásném výhledu na moře.

 

 

Většina tanečních zábav začíná až okolo půlnoci.

DOPORUČENÉ PLÁŽE (BLUE FLAG)

Santa Ponsa

Písčitá pláž na jihozápadě. Dlouhá upravovaná pláž s piniovým lesíkem na jednom z konců. Můžete si odtud podniknout výlet na ostrov Dragonera.

 

Camp de Mar

Pláž s klidným mořem vhodným pro děti. Vyhlídková věž.

 

Cala Millior

Oblast sousedící s chráněným územím. Dlouhá stezka pro sportovní vyžití, množství restaurací, barů i obchodů.

 

Playa de Alcúdia

Z tohoto místa vyplouvají lodě k ostrovu Menorca. Tři a půl kilometrů pláže.

 

NÁKUPY

Orientační ceny potravin v obchodech v €

Chléb – pan = 1 – 5€ 

Máslo – mantequilla = 1,9€   

1l Mléka – leche = od 0,9 €

1Kg brambor – patatas = 0,82€

0,33l Piva – cerveza = 0,65€ a více

1l vody – agua = 0,60€

1 jogurt – yogur = 0,40€ a více

0,5kg těstovin – pasta = 0,30€

Cigarety Marlboro = 4,65€

Orientační ceny v restauracích

Denní menu – Menu del Dia = 9-12€

Káva – Coffee = 1,5-3€

Jízdenka – místní doprava = 1,50€

ZAJÍMAVOSTI

Hlavní město PALMA DE MALLORCA

Velkoměsto, kde se snoubí staré s novým. Ve starém městě plném útulných uliček můžete navštívit Katedrálu světla (La Seu), která je v pořadí druhou největší gotickou katedrálou na světě. Barevná sklíčka v oknech barví světlo do tisíce odstínů. Katedrála je v noci nádherně osvětlená, proto zaujme i při noční procházce.

Naproti katedrále se nachází palác Almudaina (Palau de S´Almudaina), oficiální sídlo vládců napříč historií. Za zmínku také stojí čtvrť městských paláců (La Portella) a Castell de Bellver – kruhová pevnost na konci pobřežní promenády, odkud je nádherný rozhled. Blízko letiště je také možnost navštívit El Gran Azul, obří akvárium s největší hloubkou v celé Evropě. 

Přírodní zajímavosti

Coves d´Artà

Nádherné vápencové jeskyně poblíž města Arta. Názvy samostatných jeskyní jsou inspirovány stupni pekla od Danteho.

S´Albufera

Mokřiny, mosty, jezera, vodní ptáci.

Safari a Zoo

Mezi městy Puerto Cristo a Son Servera se nachází safari s volným výběhem lvů, tygrů, slonů a dalších zvířat. Otevřeno 9-19, vstupné 6,60€ dospělí, děti 4,20€.

Od roku 2007 jsme oficiálním akreditovaným partnerem CK Neckermann pro Jihlavu- Neckermann- partner. Dále spolupracujeme s následujícími CK, jejichž zájezdy prodáváme za stejné ceny- Akvila Travel, Adrialand, Adventura, Ancora, Amerika Tours, Alex, Alexandria, Aquarius adriatic, Atis, Atlantika, Autoturist, Azur Reizen, Azzurro, Blue Sky, Blue Style, Brenna,Best Reisen CZ, Bon Ton, Canaria travel, Consultour, Čebus Brno, Čedok, České Kormidlo, Daen International, Daniela travel, Emma, ESO travel, Eurotime, Exim tours, Fede, Firo tour, For-line tour, Four Season Travel, Geos CK, Globtour, Greece-tours, Happyland, Hellas tour, Hydrotour, Hungariatour, Ideal-Tour Praha, Inex, Kellner travel, Kovotour Plus, Komfort, Liberty International, Marine Tour, Maxi Reisen, Mayer Crocus, Medina Tours, Mile, Myplanet, Natour, Neckermann, Neckermann- eurovíkendy, Nev-Dama, Nomád, Osvěta, Periscope Skandinávie, Petra Tour, CK Poznání, Rialto, Rudolf Reisen,Sardegna travel, Siam travel international, Slan tour, Snail travel,Tempo tours, Time travel, Travel 2002, Travel club ČSAD Tišnov,Ulysses T.R.U.S.T., Viamare, Victoria, Vítkovice tours, VOMA, Venus Trade and Tours, VTT do stovek zemí - Turecka, Řecka, Španělska, Egypta, Tunisu, Chorvatska, Itálie, Francie, Spojených arabských emirátů, Bulharska, Thajska, Vietnamu, na Seychely, Mauricius, do Keni, na Floridu atd.