Olympská riviéra

 

            Řecko – Olympská riviera

ROZLOHA

 • 131 940 km²

POČET OBYVATEL

 • 11 283 293

NÁBOŽENSTVÍ

MĚNA

 

EURO

KURZ

 • 1 EUR = 25,88 Kč

KDE NEJLÉPE SMĚNIT

V letoviscích najdete směnárny prakticky na každém rohu. Peníze můžete vyměnit i v hotelu nebo v bance (bez poplatku). Banky jsou otevřeny ve všední dny většinou od 8 do 14 hodin.

Většina hotelů, obchodů, cestovních kanceláří, restaurací, ale i půjčoven aut běžně přijímají platební karty (Dinners Club, Visa, American Express, EuroCard, MasterCard). Bankomaty jsou poměrně dobře dostupné a přijímají všechny mezinárodní platební karty.

                                    

NUTNÉ DOKLADY

Vstupem ČR do EU 1. 5. 2004 je jejím občanům umožněno vstupovat a pobývat na území ostatních členských států bez zvláštních omezení (na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti, jímž je obč. průkaz vydaný po roce 1993, tedy typ identifikační karty.

Po řidičích není vyžadován mezinárodní řidičský průkaz, stačí platné národní řidičské oprávnění, technický průkaz a zelená karta jako doklad o pojištění vozidla.

Převážená zvířata musí mít vystaven mezinárodním očkovací průkaz.

VÍZA

 • Bezvízový vstup

ČASOVÉ PÁSMO

 • +2 hodiny

ZDRAVÍ

OČKOVÁNÍ

 • Žádná speciální očkování nejsou nutná

LÉKY

 • Zabalte si s sebou léky, které pravidelně užíváte
 • Zabalte si i léky na bolest, střevní potíže, opalovací krémy, krémy na popáleniny

NEMOCI V DESTINACI

 • V Řecku na Vás nečíhají žádná zdravotní rizika či nebezpečí

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

 • Elektrické napětí v Řecku je 220 V. Ve většině hotelů najdete standardní zásuvky.

VODA

 • V Řecku i na Kypru teče samozřejmě z kohoutků pitná voda, avšak její kvalita kolísá podle jednotlivých oblastí. Například na Olympské riviéře je voda velmi kvalitní, na Chalkidiki a na některých řeckých ostrovech má voda tekoucí z vodovodů slanou příchuť. Pro přímou spotřebu doporučujeme kupovat balenou pitnou vodu.

CESTOVÁNÍ DO DESTINACE

 • Vzduchem, po souši či po moři…? Spolehnout se můžete na pravidelné spoje i sezónní mimořádné plavby, lety či jízdy, které usnadňují život nejen letním návštěvníkům země, kteří touží poznat trochu více.

CESTOVÁNÍ V DESITNACI

TAXI

Vozy jsou označené nápisem „ΤΑΞΙ“, barva taxíků není pro celou zemi sjednocena. Příplatky se zpravidla účtují při nasednutí u autobusového nádraží, přístavu či letiště, dále za zavazadlo nad 10kg a za jízdu v noci (od 01.00 do 05.00 hod. zaplatíte až o 100% více). Zvýšený tarif platí rovněž o svátcích. Nejlepší je domluvit si cenu předem nebo pečlivě hlídat taxametr. I v Řecku taxikáři číhají na turisty neznalé místních poměrů.

Na ostrovech často mimoměstské vozy taxi služby nemusí mít taxametr, ceny jízd mezi jednotlivými resorty jsou zpravidla pevné. Na cenu se ptejte dříve, než usednete do vozu!

PŮJČOVNY (AUT, MOTOREK, KOL, …)

Pronájem dopravních prostředků je ideálním způsobem, jak se seznámit s krásami Řecka. Kategorie vozu by měla odpovídat nejen Vašim finančním možnostem, ale i požadavku na komfort a Vašemu řidičskému umění.

Při zapůjčení vozidla je nutno předložit řidičský průkaz (řeckými orgány je akceptován národní ŘP) a doklad totožnosti. Vozidlo se vrací se stejným stavem paliva v nádrži jako při převzetí (cena za litr benzinu Natural se pohybuje okolo 1,10€). Před zapůjčením se informujte o podmínkách pronájmu (limitované kilometry, zajištění standardního servisu, havarijní pojištění) a o případné výši spoluúčasti při hrazení vzniklých škod, která je téměř u každé půjčovny jiná. U motocyklů je zahrnuto v ceně pronájmu i zapůjčení helmy pro řidiče i spolujezdce.

LODNÍ DOPRAVA

Z Pirea se lodí dostanete snad na všechny řecké ostrovy s výjimkou Jónského souostroví (a tam se dostanete z protilehlé pevniny či Peloponésu). Existují i pravidelné spoje mezi jednotlivými skupinami ostrovů. Čas ušetříte, nasednete-li na rychloloď, které se tu říká „iptámeno delfíni“ („flying dolphin“), nutno však dodat, že si připlatíte…

LETECKÁ DOPRAVA

Většina řeckých ostrovů má denně letecké spojení s Athénami, některé destinace i se Soluní (Thesaloniki). Na pevnině mají pravidelné letecké spojení i některá větší města a pobřežní oblasti, těšící se zájmu turistů. Vnitrostátní letecká doprava není nejlevnější, ale vzhledem k úspoře času hojně využívaná. Alternativou pro menší ostrovy bez letištních drah mohou být hydroplány.

AUTOBUSOVÁ DOPRAVA

Veřejná autobusová doprava je celkem fungující a spolehlivá (přiměřeně ceně a řecké dochvilnosti). Aktuální jízdní řády jsou vyvěšeny na autobusových zastávkách, někdy je můžete dostat i v kancelářích EOT (řecká centrála cestovního ruchu). Dopravu do vzdálenějších destinací na pevnině i ostrovech obsluhují zelenobéžové autobusy společnosti „ΚΤΕΛ“. Jsou relativně laciné, vždy čisté a klimatizované.

Městské a příměstské oblasti mohou obsluhovat modrobílé autobusy, kde už se o jednotném stylu mluvit nedá. Vozy jsou často stařičké, v bizardním technickém stavu, někde narazíte ještě na dřevěná sedadla. Může chybět i označení cílové stanice.

VLAKOVÁ DOPRAVA

 • Platí za poměrně komfortní způsob cestování, bohužel, vzhledem ke geografii Řecka vhodný pouze pro přesuny mezi většími městy na pevnině a v oblasti Peloponésu.

BEZPEČNOSTNÍ RADY

 • nenechávat osobní věci bez dozoru

LETOVISKA

A) Chalkidiki

 

Chalkidiki – místo plné mytologie a bájných příběhů, téměř nekonečných pláží táhnoucích se na stovkách a stovkách kilometrů při pobřeží, typická řecká krajina naplněná zelení a barevnými květy, kláštery a archeologickými skvosty. To je jen malý výčet toho, co všechno čeká na návštěvníky tohoto malebného poloostrova na severovýchodě Řecka. Není proto divu, že patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím.

 

 • Pláže a příroda

Pláže Chalkidiki obecně patří k těm nejkvalitnějším v Řecku. Několik desítek z nich se může pyšnit oceněním Evropské unie zvaným „modrá vlajka“. Několik set kilometrů pobřeží dává na výběr z různých možností – od rušnějších přes bohem zapomenuté zátoky, od písčitých přes kamenité. Na rozdíl od některých jiných ostrovů zde nenajdete soukromé pláže, a tedy žádná omezení vstupu. 

Příroda poloostrova však zdaleka nejsou jen pláže a pobřeží. I dále do vnitrozemí se lze setkat se zajímavými scenériemi, které jsou ideální třeba k pěší turistice, jízdě na horském kole nebo na koni či v jeepu. Podobně jako na jiných populárních místech Řecka, ať už kontinentálního či na četných ostrovech, se i na Chalkidiki setkáte se známým olivovníkem, borovými lesy zvolna přecházejícími až k pobřeží, cypřiši a platany, eukalypty, ale i ovocnými stromy a pláněmi pokrytými trávou, bylinami a kořením, kde se daří včelám a výrobě medu s typickou vůní a chutí. Střídání horských masivů s údolími vytváří kouzelnou kulisu pro dobrodružné výlety. Jestliže vás na cestách zláká chuť poznat řecké tradice, nejlépe je zachytíte v malých vesničkách, které si žijí svým zaběhlým poklidným tempem a jejichž obyvatelé se nikdy příliš nehoní.  

Ø  Co tam aneb Chalkidiki a zajímavosti

Pokud zatoužíte po troše mystiky a duchovna, avšak pouze za předpokladu, že jste muž, navštivte poloostrov Athos neboli také Agios Oros (Svatá hora). Ženy mají do této oblasti vstup přísně zakázán. Podstatná část svatého území je tvořena tzv. Mnišskou republikou, jež sice patří pod Řecko, nicméně má určitou autonomii. Zde, zcela izolovaně od světské každodennosti, žijí svým civilizací neposkvrněným životem klášterní mniši. Nejzazší místo, kam se tedy dostanete, je město Ouranopolis blízko pevninské části poloostrova Chalkidiki. Tam se můžete projít ulicemi, najíst se v dobré taverně nebo si prohlédnout na zdejší pláži takzvaný Prosforion, starou kamennou zeď s balkonky, která je jedním ze symbolů města i celého poloostrova. Dále se smíte vydat jen s patřičným povolením, o které musíte zažádat dlouho dopředu a splnit řadu podmínek. Jednou z nich je právě mužské pohlaví. Nicméně pokud se vám poštěstí, otevřou se vám brány překrásného duchovního místa. Kláštery v záplavě bohaté zeleně mezi kopci jsou svou členitou architekturou, množstvím věžiček, kleneb a hlavně malovanými interiéry opravdovým šperkem mezi posvátnými místy. Ženám a těm, kteří nechtějí podstupovat složité procedury a papírování, může být útěchou, že zvenčí ze strany od moře si některé stavby lze bez problémů prohlédnout. Vydejte se tedy na výlet lodí za krásami duchovního Chalkidiki. Lodě na okružní plavbu se vydávají z již zmíněného městečka Ouranopolis. 

Hlavním městem Chalkidiki je Polygyros (též Poligiros), je zde Archeologické muzeum - Polygyros) , které má strategickou polohu téměř v samém srdci té větší části poloostrova. V malém rozkošném městečku si můžete zajít do některé z taveren na řeckou specialitu, pokochat se krásným výhledem z okolních kopců, zajít do muzea za poznáním zdejší historie nebo posedět ve stínu stromů nádherného parku Šesti pramenů. 

B) Nei Pori

V blízkosti božského Olympu se rozkládá oblíbené rekreační středisko s názvem Nei Pori. Všichni, kteří touží po dovolené se vším, co k ní patří, najdou toto příjemné místo jen několik kilometrů jižně od většího resortu Leptokaria.

 • Pro koho je Nei Pori vhodné ?

Protože jde o klasické místo trávení letních prázdnin, hojně sem přijíždějí rodiny s dětmi. Těm vyhovuje zejména čistá voda a písečný povrch, který přechází zvolna do moře, a tak umožňuje bezpečné koupání. Zdejší pláž byla ohodnocena modrou vlajkou. Nicméně ani ti ostatní nepřijdou rozhodně zkrátka.  Navíc síť služeb je tu velmi široká, a tak je zajištěn naprostý komfort – od lehátek a slunečníků přes vodní sporty (vodní lyžování, jízda na šlapadlech, paragliding) až po občerstvení v barech a tavernách. Nechybí tu ani tobogán pro děti a řada dalších atrakcí pro ty nejmenší. Připraven je venkovní bazén a možnosti suchozemských sportů (tenis, volejbal, kolečkové brusle, fitness). Nechybí zde ani lékárny, zdravotní péče včetně non-stop pohotovosti.

Ø  Pláž v Nei Pori

Zdejší pláž je vhodná úplně pro každého, už jen proto, že díky své rozlehlosti se i přes velké množství lidí vždy najde nějaké to místečko pro nově příchozí. Nikdo se tedy nemusí obávat, že by si kvůli davům turistů nemohl patřičně užít pobyt u moře.

Ø  Co v Nei Pori

Centrum Nei Pori poskytuje spoustu zábavy pro malé i velké. Vaše ratolesti jistě nadchnou dětské atrakce, zatímco vy se můžete vydat po nákupech. V místních marketech a obchůdcích si vyberete ze široké nabídky potravin, nápojů, suvenýrů a dalšího zboží, na pravidelném trhu pak zakoupíte hlavně čerstvé potraviny.

Ubytovat se můžete převážně v soukromých apartmánech a pokojích nebo v hotelech. Odtud se pak můžete vydávat za malými dobrodružstvími. Třeba v noci je co objevovat, neboť v okolí městečka to ožívá hudbou a tancem v barech a nočních klubech. Pokud ale hledáte něco klidnějšího, poslouží množství taveren, kaváren a restaurací, které nabízejí příjemné posezení a výtečné řecké lahůdky.

Ø  Nei Pori a okolí

Přes den lze kromě lenošení na pláži vyrazit na výlet. Ideální je využít služeb půjčoven dopravních prostředků a pronajmout si automobil, motorku a nebo jízdní kolo. Ovšem mnohem romantičtější je turistický vláček, který vás sveze po okolních pamětihodnostech. Funguje tu samozřejmě i hromadná doprava mezi Nei Pori a okolními obcemi včetně Soluně

C) Ostrov Thassos

Zelený ráj na zemi – tak by se dal několika málo slovy charakterizovat ostrov Thassos. Všudypřítomná bujná vegetace ale není zdaleka to jediné, co má ostrov ukryto ve své tajné skříňce pokladů. Jsou to především romantické scenérie, pohádkové pláže, křišťálově průzračné moře a spousta historických pamětihodností. O jeho krásách svědčí i mnohé přezdívky, které jsou Thassu lidmi udělovány, jako „Perla Egejského moře“, „Smaragd Egejského moře“ nebo „Egejský ráj“.

 

Pokud se rozhodnete cestovat na Thassos, je třeba počítat s tím, že letadlem to bohužel nepůjde, neboť na ostrově Thassos není žádné letiště. Nicméně doprava samozřejmě zajištěna je, a to pravidelnými lodními a trajektovými linkami z přístavu Kavala na řecké pevnině. Po ostrově se lze nejlépe pohybovat pěšky, na kole nebo automobilem. A právě pro motoristy je připravena hlavní dopravní spojnice mezi jednotlivými městečky a resorty, která doslova obkresluje pobřeží ostrova. Thassos není velký, má jen stovku kilometrů, a tak ho lze autem projet kolem dokola a křížem krážem během jednoho dne. Pokud o dovolené i rádi poznáváte nové prostředí a budete chtít po Thassosu cestovat, budete k tomu potřebovat auto nebo skútr. Určitě doporučujeme si prohlédnout nabídku půjčovny aut National Friend Thassos a nebo nabídku půčovny skútrů Motozagos Thassos“. Obě mají zde v ČR pobočky a je možné s nimi vyřídit zápůjčku v klidu ještě z domova.

Ø  Pláže na ostrově Thassos

Na ostrově je řada pláží a na své si přijdou jak milovníci plážového luxusu (lehátka, deštníky, občerstvení), tak ti, kteří touží po soukromí. Pláže u většiny letovisek jsou písčité s pozvolným přístupem do moře a dostatečným plážovým servisem. Pokud však budete chtít více soukromí, musíte vyrazit mimo letovisko (někdy na takovou pláž dojdete pěšky, jindy bude rychlejší použít např. skútr). Na odlehlejších místech musíte ale zpravidla počítat s kamenitým přístupem do vody i horšími podmínkami na ležení. Za tyto komplikace však budete odměněni možností nahlédnout do bohatého podmořského života a božským klidem při opalování.

 • Ø Suvenýry

Suvenýry nakoupíte ve všech letoviscích na ostrově, přičemž platí, že největší výběr je tradičně v největším městě ostrova – Limenas (Thassos). Nakoupit zde můžete jak tradiční řecké výrobky jako různé vázy, šperky, olivový olej, tak i potraviny a věci běžné spotřeby.

Tradičními výrobky na Thassosu jsou také medy (ty si můžete koupit v mnoha podobách a s mnoha přísadami - ovoce, ořechy, bylinky, dokonce i květiny - v ozdobné skleničce) a víno, které doporučujeme kvůli atmosféře a hezké vzpomínce nakoupit v malých vesničkách ve vnitrozemí (např. Panagia).

D) Nea Vrasna

Nea Vrasna je velmi oblíbené přímořské letovisko, které se rozkládá na březích Strimonského zálivu. Nea Vrasna (Chalkidiki) leží přibližně 75 km od Thessaloniki, což je hlavní město severního Řecka. Letovisko Nea Vrasna je oblíbené mezi turisty především díky prostorným písečným plážím a čistě průzračnému moři.

Krásu oblasti Nea Vrasna podtrhávají upravené pláže a úchvatné pobřeží lemované palmami. V Nea Vrasna najdete řadu plážových barů, restaurací, taveren a různých občerstvení nabízejících nejen místní speciality. Nechybí také půjčovny sportovních a vodních potřeb. Využít můžete lehátka, slunečníky a sprchy se sladkou vodou. Každé pondělí se zde konají místní trhy.

 • Kultura oblasti Nea Vrasna

Střed Nea Vrasna (Chalkidiki) je svými obchůdky přímo stvořený k procházkám, nákupům a poznávání místních tradic. Čeká na vás řada tradičních mini obchůdků a po cestě se můžete zastavit v některé z mnoha místních taveren, kde ochutnáte místní gastronomické speciality.

Strimonský záliv je doslova pokladnicí přírodních krás. Mnoho světla a stínu, divočiny a klidu, hor a nížin, historie i současnosti. Oblast Nea Vrasna (Chalkidiki) je ideální ke strávení dovolené jak pro rodiny s dětmi, tak i pro ty, kteří touží zažít zábavu a bohatý noční život, který poskytují blízká městečka Stavros nebo Asprovalta. Pro milovníky potápění doporučujeme navštívit městečko Olympiáda ležící necelých 13 km od Nea Vrasny. Celá oblast je vhodná pro pěší i cykloturistiku a můžete zde využít také půjčovny kol, motorek a aut. K objevování krás oblasti Nea Vrasna můžete využít i místí autobusové linky, které vás dopraví do okolních městeček Stavros, Kavala, Thessaloniki.

VYŽITÍ PRO DĚTI

 

AQUAPARKY

 

JÍDLO

MÍSTNÍ SPECIALITY

gyros - tenké plátky masa, které se odřezávají z masa napíchnutého na svislém grilu 

moussaka - v troubě zapečené vrstvy lilku, prostřídané bramborami a mletým masem

souvlaki (špíz) - maso na jehle, rožněné nebo grilované
chalva - moučník z mouky, tahini (pasta ze sezamových semínek), oleje, medu a ořechů

choriatiki - řecký salát ze selského salátu, rajčat, okurek, cibule, oliv a ovčího sýra

kalamaria - krájené obalované a osmažené sépie

baklava - moučník z listového těsta s medem a oříšky

dolmades - vinný list plněný rýží, masem, zapečený s omáčkou s vajec a citrónu

barbuna - ryby na roštu

gemistes - zapečená rajčata nebo zelené papriky plněné rýží a mletým masem

gopes - malé smažené rybičky

keftedes - kuličky z mletého hovězího masa

melitsanosalata - pyré z lilků

ochtapodi - chobotnice, sépie

piperies a tomates gemistes - papriky a rajčata plněné směsí rýže a mletého masa

tzatziki - strouhaná okurka v jogurtu, dochuceném česnekem

Frapé – studená káva

ALKOHOL

Ouzo - anýzovka, kterou si můžete podle chuti smíchat s vodou

Metaxa - což je jedinečná kombinace brandy a likéru

NOČNÍ ŽIVOT

DOPORUČENÉ RESTAURACE

DOPORUČENÉ PLÁŽE (BLUE FLAG)

Diou-Olympou - Platamonas, Leptokarya,Skotine,

Pláže s modrou vlajkou vhodné i pro vozíčkáře:

Katerinis – Kallithea,Korinos, Olympiaki,Paralia, Peristasi

Diou-Olympou- v Nei Pori

MOŽNOSTI KURZŮ A VZDĚLÁVÁNÍ

Potápěčské kurzy. Vodní sporty:

Vodní sporty

V Řecku jsou ideální podmínky pro všechny vodní sporty a příznivé jsou i ceny půjčovného.

Šlapadlo pro projížďku s rodinou / na hodinu

7 – 8 €

Vodní lyže / na hodinu

13 €

Vznášedla / na hodinu

28 €

Zapůjčení vodního skútru nebo motorového člunu / na hodinu

25 €

Paraglaiding, někde je provozován i ve dvojicích / na hodinu

30 €

Pronájem výstroje na windsurfing / na týden

150 €

Dvoudenní kurs pro začátečníky windsurfingu

150 €

Zapůjčení surfu* / na 1 hodinu

10-15 €

Půjčení malého motorového člunu pro 4 osoby** / na den 

60 €

Fishing from boat - rybaření / na hodinu

13 €

* Ideální podmínky pro surfování jsou na Rhodosu, Samosu, Chalkidiki a na severovýchodní části Kréty 
** Lze se vzdálit maximálně jeden kilometr od pobřeží 

 

NÁKUPY

 • Orientační ceny potravin v obchodech

voda (1,5 l) = od EUR 0,50
pivo ( 0,3 l) = od EUR 1,-
džus = EUR 0,25 - 0,60
mléko (1 l) = od EUR 1,50
cola = EUR 0,55
chléb = EUR 0,80
dalamánek = EUR 0,50
máslo = EUR 1,50 - 3,25
broskve = EUR 1 - 1,50
pomeranče = EUR 0,80
nektarinky = EUR 1,30
olivový olej (1 l) = EUR 3,50 - 5,-

melouny 1 kg = 30 až 45 Kč (1 až 1,5 EUR)

víno 0,7l = 4 EUR

těstoviny 500 g = 0,50-1 EUR
rýže 1 kg = 2,50 EUR
ovocný jogurt = 1-1,80 EUR
brambory = 0,30 EUR
rajčata 1 kg = 0,65-1,00 EUR
sýr = 6-8 EUR
měkký salám 1 kg = 5-10 EUR
jablka = 1,50-1 EUR

 

 

 • Orientační ceny v restauracích

zmrzlina od 1 E

ryby (porce) = 10 až 15 EUR
pizza = 2,5 až 3 EUR
gyros = 2,5 až 5 EUR

 

 • Ostatní

pronájem auta =  45 až 65 EUR/den

pohlednice = 0,30 EUR
cigarety = 2-5 EUR
opalovací krém = 6-10 EUR
zubní pasta = 2-3 EUR
repelent od = 3 EUR
průvodce = 3-10 EUR

ZAJÍMAVOSTI

PŘÍRODNÍ + CESTA + CENA

 

KULTURNÍ + CESTA + CENA

 

 

 

Od roku 2007 jsme oficiálním akreditovaným partnerem CK Neckermann pro Jihlavu- Neckermann- partner. Dále spolupracujeme s následujícími CK, jejichž zájezdy prodáváme za stejné ceny- Akvila Travel, Adrialand, Adventura, Ancora, Amerika Tours, Alex, Alexandria, Aquarius adriatic, Atis, Atlantika, Autoturist, Azur Reizen, Azzurro, Blue Sky, Blue Style, Brenna,Best Reisen CZ, Bon Ton, Canaria travel, Consultour, Čebus Brno, Čedok, České Kormidlo, Daen International, Daniela travel, Emma, ESO travel, Eurotime, Exim tours, Fede, Firo tour, For-line tour, Four Season Travel, Geos CK, Globtour, Greece-tours, Happyland, Hellas tour, Hydrotour, Hungariatour, Ideal-Tour Praha, Inex, Kellner travel, Kovotour Plus, Komfort, Liberty International, Marine Tour, Maxi Reisen, Mayer Crocus, Medina Tours, Mile, Myplanet, Natour, Neckermann, Neckermann- eurovíkendy, Nev-Dama, Nomád, Osvěta, Periscope Skandinávie, Petra Tour, CK Poznání, Rialto, Rudolf Reisen,Sardegna travel, Siam travel international, Slan tour, Snail travel,Tempo tours, Time travel, Travel 2002, Travel club ČSAD Tišnov,Ulysses T.R.U.S.T., Viamare, Victoria, Vítkovice tours, VOMA, Venus Trade and Tours, VTT do stovek zemí - Turecka, Řecka, Španělska, Egypta, Tunisu, Chorvatska, Itálie, Francie, Spojených arabských emirátů, Bulharska, Thajska, Vietnamu, na Seychely, Mauricius, do Keni, na Floridu atd.