Peloponés

 

Řecko - Peloponés

ROZLOHA

 • 131 940 km²

POČET OBYVATEL

 • 11 283 293

NÁBOŽENSTVÍ

MĚNA

 

 

KURZ

 • 1 EUR = 25,88 Kč

KDE NEJLÉPE SMĚNIT

V letoviscích najdete směnárny prakticky na každém rohu. Peníze můžete vyměnit i v hotelu nebo v bance (bez poplatku). Banky jsou otevřeny ve všední dny většinou od 8 do 14 hodin.

Většina hotelů, obchodů, cestovních kanceláří, restaurací, ale i půjčoven aut běžně přijímají platební karty (Dinners Club, Visa, American Express, EuroCard, MasterCard). Bankomaty jsou poměrně dobře dostupné a přijímají všechny mezinárodní platební karty.

                                    

NUTNÉ DOKLADY

Vstupem ČR do EU 1. 5. 2004 je jejím občanům umožněno vstupovat a pobývat na území ostatních členských států bez zvláštních omezení (na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti, jímž je obč. průkaz vydaný po roce 1993, tedy typ identifikační karty.

Po řidičích není vyžadován mezinárodní řidičský průkaz, stačí platné národní řidičské oprávnění, technický průkaz a zelená karta jako doklad o pojištění vozidla.

Převážená zvířata musí mít vystaven mezinárodním očkovací průkaz.

VÍZA

 • Bezvízový vstup

ČASOVÉ PÁSMO

 • +2 hodiny

ZDRAVÍ

OČKOVÁNÍ

 • Žádná speciální očkování nejsou nutná

LÉKY

 • Zabalte si s sebou léky, které pravidelně užíváte
 • Zabalte si i léky na bolest, střevní potíže, opalovací krémy, krémy na popáleniny

NEMOCI V DESTINACI

 • V Řecku na Vás nečíhají žádná zdravotní rizika či nebezpečí

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

 • Elektrické napětí v Řecku je 220 V. Ve většině hotelů najdete standardní zásuvky.

VODA

 • V Řecku i na Kypru teče samozřejmě z kohoutků pitná voda, avšak její kvalita kolísá podle jednotlivých oblastí. Například na Olympské riviéře je voda velmi kvalitní, na Chalkidiki a na některých řeckých ostrovech má voda tekoucí z vodovodů slanou příchuť. Pro přímou spotřebu doporučujeme kupovat balenou pitnou vodu.

CESTOVÁNÍ DO DESTINACE

 • Vzduchem, po souši či po moři…? Spolehnout se můžete na pravidelné spoje i sezónní mimořádné plavby, lety či jízdy, které usnadňují život nejen letním návštěvníkům země, kteří touží poznat trochu více.

CESTOVÁNÍ V DESITNACI

TAXI

Vozy jsou označené nápisem „ΤΑΞΙ“, barva taxíků není pro celou zemi sjednocena. Příplatky se zpravidla účtují při nasednutí u autobusového nádraží, přístavu či letiště, dále za zavazadlo nad 10kg a za jízdu v noci (od 01.00 do 05.00 hod. zaplatíte až o 100% více). Zvýšený tarif platí rovněž o svátcích. Nejlepší je domluvit si cenu předem nebo pečlivě hlídat taxametr. I v Řecku taxikáři číhají na turisty neznalé místních poměrů.

 

Na ostrovech často mimoměstské vozy taxi služby nemusí mít taxametr, ceny jízd mezi jednotlivými resorty jsou zpravidla pevné. Na cenu se ptejte dříve, než usednete do vozu!

PŮJČOVNY (AUT, MOTOREK, KOL, …)

Pronájem dopravních prostředků je ideálním způsobem, jak se seznámit s krásami Řecka. Kategorie vozu by měla odpovídat nejen Vašim finančním možnostem, ale i požadavku na komfort a Vašemu řidičskému umění.

 

Při zapůjčení vozidla je nutno předložit řidičský průkaz (řeckými orgány je akceptován národní ŘP) a doklad totožnosti. Vozidlo se vrací se stejným stavem paliva v nádrži jako při převzetí (cena za litr benzinu Natural se pohybuje okolo 1,10€). Před zapůjčením se informujte o podmínkách pronájmu (limitované kilometry, zajištění standardního servisu, havarijní pojištění) a o případné výši spoluúčasti při hrazení vzniklých škod, která je téměř u každé půjčovny jiná. U motocyklů je zahrnuto v ceně pronájmu i zapůjčení helmy pro řidiče i spolujezdce.

LODNÍ DOPRAVA

 

LETECKÁ DOPRAVA

 

AUTOBUSOVÁ DOPRAVA

VLAKOVÁ DOPRAVA

 

BEZPEČNOSTNÍ RADY

 • nenechávat osobní věci bez dozoru

LETOVISKA

 • Ø Poloostrov Peloponés

Peloponés neboli kolébka civilizace. Jak jinak bychom také mohli stručně nazvat tuto oblast, kde se nachází tak slavná místa počátků vyspělé společnosti jako Sparta, Mykény, Korint nebo Olympie? Nenechte se však mýlit. Nejde zdaleka jen o památky. Nechybí tu totiž ani krásné pláže a rekreační střediska, a tak je toto kouzelné místo dýchající historií ideální zejména pro ty, kteří rádi spojí příjemný odpočinek na pláži s poznáváním kultury a historie, která je skutečně všudypřítomná.

Peloponés je oficiálně označován jako poloostrov, nicméně s pevninou je spojen pouze jedním  pásem pevniny, který je přetnutý více než šestikilometrovým umělým Korintským kanálem, jenž z poloostrova vytváří v podstatě ostrov oddělený od kontinentu. Tento průplav není určen pro velké lodě, neboť je poměrně úzký, avšak turistická plavidla jsou tu na denním pořádku a projížďky mořským korytem patří k velmi oblíbeným řeckým atrakcím. Stejně populární jsou prohlídky seshora, kdy výletníci, kteří tu zastavují na svačinovou pauzu s autobusy od cestovních kanceláří, pohlíží do hloubky 70 metrů, kde se leskne modrá vodní hladina. Tento silný zážitek se nedoporučuje těm, kteří trpí strachem z výšek. Naopak velmi odvážné a dobrodružné duše si mohou v této krásné úžině vychutnat adrenalinový bungee jumping.

VYŽITÍ PRO DĚTI

 

AQUAPARKY

 

JÍDLO

MÍSTNÍ SPECIALITY

gyros - tenké plátky masa, které se odřezávají z masa napíchnutého na svislém grilu 

moussaka - v troubě zapečené vrstvy lilku, prostřídané bramborami a mletým masem

souvlaki (špíz) - maso na jehle, rožněné nebo grilované
chalva - moučník z mouky, tahini (pasta ze sezamových semínek), oleje, medu a ořechů

choriatiki - řecký salát ze selského salátu, rajčat, okurek, cibule, oliv a ovčího sýra

kalamaria - krájené obalované a osmažené sépie

baklava - moučník z listového těsta s medem a oříšky

dolmades - vinný list plněný rýží, masem, zapečený s omáčkou s vajec a citrónu

barbuna - ryby na roštu

gemistes - zapečená rajčata nebo zelené papriky plněné rýží a mletým masem

gopes - malé smažené rybičky

keftedes - kuličky z mletého hovězího masa

melitsanosalata - pyré z lilků

ochtapodi - chobotnice, sépie

piperies a tomates gemistes - papriky a rajčata plněné směsí rýže a mletého masa

tzatziki - strouhaná okurka v jogurtu, dochuceném česnekem

Frapé – studená káva

ALKOHOL

Ouzo - anýzovka, kterou si můžete podle chuti smíchat s vodou

Metaxa - což je jedinečná kombinace brandy a likéru

NOČNÍ ŽIVOT

DOPORUČENÉ RESTAURACE

PLÁŽE

Protože je Peloponés územím s dlouhým pobřežím, nelze opomenout letoviska a pláže.

Ty bývají nejčastěji písčité, místy s oblázky a kamínky, čistou vodou a pěkným okolím.

Nejoblíbenějšími resorty jsou pak Tolo a Niforeika. První jmenované nabízí písčito-oblázkové pláže, příjemnou relaxaci ve vodách tyrkysového moře, dostatek služeb a stravovacích zařízení a v neposlední řadě vodní sporty. Niforeika potěší krásnými scenériemi a klidem bez hlučné, bujaré noční zábavy.

Dalším navštěvovaným místem je Palea Epidaurus, městečko s pláží pokrytou pískem a kamínky. K dispozici jsou potřebné služby. Přesto však místo není příliš zasaženo masovým turismem, a tak si tu přijde na své každý, kdo hledá trochu klidu daleko od velkých davů. Krom toho je v městečku muzeum a podívat se můžete i na ruiny Asklepionu a antického divadla. Místo zvané Nafplion s kamínkovými, písčitými a kombinovanými plážemi a hornatou scenérií nebo Ermioni, téměř nedotčená, panenská pláž s oblázky – obě tyto lokality také stojí za návštěvu a smočení těla v příjemných mořských vodách.

Letovisko Gythio má v nabídce hned několik pláží různých typů, některé s plným komfortem, jiné naopak nezasažené rukou civilizace.

MOŽNOSTI KURZŮ A VZDĚLÁVÁNÍ

 

NÁKUPY

 • Orientační ceny potravin v obchodech

voda (1,5 l) = od EUR 0,50
pivo ( 0,3 l) = od EUR 1,-
džus = EUR 0,25 - 0,60
mléko (1 l) = od EUR 1,50
Coca - Cola = EUR 0,55
chléb = EUR 0,80
dalamánek = EUR 0,50
máslo = EUR 1,50 - 3,25
broskve = EUR 1 - 1,50
pomeranče = EUR 0,80
nektarinky = EUR 1,30
olivový olej (1 l) = EUR 3,50 - 5,-

melouny 1 kg = 30 až 45 Kč (1 až 1,5 EUR)

víno 0,7l = 4 EUR

těstoviny 500 g = 0,50-1 EUR
rýže 1 kg = 2,50 EUR
ovocný jogurt = 1-1,80 EUR
brambory = 0,30 EUR
rajčata 1 kg = 0,65-1,00 EUR
sýr = 6-8 EUR
měkký salám 1 kg = 5-10 EUR
jablka = 1,50-1 EUR

 • Orientační ceny v restauracích

zmrzlina od 1 E

ryby (porce) = 10 až 15 EUR
pizza = 2,5 až 3 EUR
gyros = 2,5 až 5 EUR

 

 • Ostatní

pronájem auta =  45 až 65 EUR/den

pohlednice = 0,30 EUR
cigarety = 2-5 EUR
opalovací krém = 6-10 EUR
zubní pasta = 2-3 EUR
repelent od = 3 EUR
průvodce = 3-10 EUR

ZAJÍMAVOSTI

PŘÍRODNÍ + CESTA + CENA

 

KULTURNÍ + CESTA + CENA

 

PAMÁTKY – TIPY NA VÝLETY

TOLO

è HYDRA

Hydra je dalším z půvabných malých Saronských ostrovů. Ostrůvek je skalnatý, je znám čistotou a kosmopolitní atmosférou. Od Peloponésu jej odděluje jen úzký pruh moře. Je zde jedno městečko zvané prostě „Hydra port“, vystavěné v kopci nad zátokou s přístavem. A několik malých vesniček, rozptýlených po ostrově. Zato je na ostrově velké množství kostelíků a šest ortodoxních klášterů, většinou malebně rozložených na vrcholech kopců. V městečku Hydra port je dostatek taveren, barů i nákupních možností.

è SPETSES

Spetses je jedním ze Saronských ostrovů. Ve starověku byl znám pod jménem Pithyoussa, později Petses. Ostrov byl osídlen přibližně od 2 tisíciletí př.n.l., ale ve starověku nehrál žádnou významnější roli.  Prakticky jediným dnešním osídlením na ostrově je městečko Spetses s půvabným přístavem a typickou řeckou zástavbou.

è POROS

Přístav a rekreační středisko Poros se nachází na mořském pobřeží v jihovýchodní části řeckého ostrova Kefalonia. Tato původně malá rybářská vesnička, ležící ve vzdálenosti zhruba 40 kilometrů od ostrovní metropole Argostoli, se postupně stala vyhledávanou turistickou destinací, kam každé léto přijíždí mnoho turistů prožívat bezstarostnou dovolenou na mořském břehu. Tak jako mnoho dalších sídel na ostrově, i tuto oblast poznamenalo ničivé zemětřesení v roce 1953, takže většina budov pochází ze druhé poloviny 20. století. Ubytovací kapacity se nacházejí jak na pobřeží, tak více ve vnitrozemí ve zvlněné zelené krajině. Hlavní pláž, nacházející se ve středu rezortu, je pokryta pískem a oblázky, stejně jako vedlejší pláže, které se rozbíhají po mořském pobřeží na obě strany mimo hlavní centrum rezortu Poros. Můžete se těšit na vlahou a čistou vodu. Na promenádě podél pobřeží počítejte s dostatečnou nabídkou obchodů, restaurací, barů a typických taveren, v nichž si po setmění můžete vychutnat doušek vína a vyzkoušet některý z tradičních pokrmů. Při pobytu v rezortu Poros se určitě vydejte i na pěší průzkum vnitrozemí ostrova, kde leží archeologické naleziště s památkami starými několik tisíc let.

 

DELFY

Delfy byly náboženským centrem antické civilizace, provází Řeky celými dějinami a zanikají až s příchodem křesťanství.  V dobách největší slávy se bez věštby kněžky Pýthie neobešlo jediné závažnější rozhodnutí v Řecku. Věřilo se totiž, že ji bůh Apollón obdaroval uměním prorokovat budoucnost. Říká se, že Pýthia věštila v extázi umocněné zvláštními omamnými látkami, rozluštit její vyjádření tak nebylo vůbec jednoduché. Chodili za ní proto kněží, kteří její věštby následně dále tlumočili. Pýthie při věštbách sedávala na Sibylině skále nedaleko trosek chrámu boha Apollóna ze 4. století před Kristem. Právě zde byly předpovídány ty nejdůležitější okamžiky řecké historie.

Při návštěvě Delf se stanete součástí více než 3000 let staré historie. Již ve 12. století před Kristem sem směřovali poutníci, aby pořádali Pýthii o radu. Ve 4. století jich sem už proudily doslova davy. Tradiční dobou návštěv býval sedmý den v měsíci, kdy mohl věštkyni o radu požádat kdokoliv a mohlo se jednat o zásadní či méně důležitou záležitost. Ve městě byly při vykopávkách objeveny destičky, ze kterých je patrné, že se starosti tehdejších lidí od těch dnešních příliš nezměnily. Také tehdy se zajímali především o to, zda je jim partner věrný, jestli mohou důvěřovat svému příteli nebo jestli mají přijmout tu či onu pracovní nabídku.

Od roku 1987 jsou Delfy zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Při procházce antickým areálem vás upoutají zejména pozůstatky Apollonova chrámu. Ten byl objeven francouzskými archeology v roce 1892. Od té doby se podařilo vztyčit šest zborcených dórských sloupů a z části tak chrámu navrátit bývalou vznešenost. Dále je zde k vidění pokladnice, věnovaná městskými státy a také nejzachovalejší starověký stadion v Řecku. Do dnešní doby se podařilo dochovat většinu sedadel, mezi nimi dokonce i sedadla pro prominentní diváky. Stadion měl kapacitu 7000 míst a každé 4 roky na něm probíhaly Pýthijské hry k poctě boha věštby – Apollona. Byly jakousi obdobou olympiády.

Ve svahu nad Apollonovým chrámem stojí zachovalé divadlo, postavené ve 4. století před Kristem. Do hlediště se pohodlně vešlo 5000 diváků. Z časových důvodů k divadlu většinou zavítá jen malá skupinka návštěvníků. V Delfách rozhodně musíte navštívit místní muzeum, kde jsou soustředěny významné nálezy. Muzeum je považováno za jedno z nejdůležitějších míst v areálu naleziště. Nejcennějším exponátem je bronzová socha vozataje nalezená roku 1896. Údajně byla vyhotovena na památku vítězství v závodě kočárů během Pýthijských her v roce 478 před naším letopočtem. Vozka má na hlavě nasazenou čelenku vítězů, jeho oči jsou zhotoveny z barevných kamenů a smaltu.

Druhým důležitým artefaktem je sousoší známé jako „Trojice tančících dívek“, které prý sloužilo jako opora trojnožky, na které Pýthia sedávala při věštění. Dále si mezi vystavenými předměty můžete všimnout pozůstatků sochy býka v životní velikosti, která byla zhotovena ze stříbrných plátů a zlata někdy v 6. století před Kristem.

SPARTA

Dnes se na prohlídku jezdí do původního antického prostranství, ale ani moderní zástavba se Spartě nevyhnula. Moderní část města vznikla v roce 1836, dnes má Sparta kolem 18 000 obyvatel. K městu, které bylo známým rivalem Athén, je možné se vydat např. od nedalekého starověkého města Mystra, které je vůbec nejproslulejším byzantským komplexem v Řecku. Blízko je to i na pevnost Kastro. Výběžek pohoří Taÿgetos se nachází v jižní části Peloponéského poloostrova.

 • Zajímavost
 • Hérakles byl Diův syn, který byl obdařen nadlidskou silou a jeho skutky se staly inspirací pro všechny řecké muže. Mezi jinými skutky též přivedl divokého nezkrotného býka z Kréty, zabil Hydru či z podsvětí na světlosvěta přivedl psa Kerbera. „Jen tak na cestách“ založil celé Théby a ze zajetí osvobodil Prométhea přikovaného na skále.
 • Jedinými řeckými ženami, které mohly ve starověku mluvit alespoň zčásti o rovnosti pohlaví, byly právě spartské občanky. Jejich manželé a děti celé měsíce válčili, nebo se na válku připravovali, ženy směly spravovat majetek a volně s ním disponovat. Také se mohly svobodně rozvést.

ARGOS

Řecké město Argos bylo v minulosti hlavním centrem mykénské kultury na Peloponésu. Právě zde se údajně zrodila nejkrásnější žena světa, pozdější manželka spartského krále Meneláa, Helena trojská. Většina památek, které se ve městě podařilo dochovat, pochází až z doby klasické.

Argos najdete v severní části rozlehlého řeckého poloostrova Peloponés, na křižovatce silnic vedoucích z Nafplia a Tripoli do Athén. Ve městě se nachází nejrůznější důležité úřady a instituce, banky, obchody, pošty a benzínové pumpy. Nechybí zde ani jedinečné archeologické muzeum, které vás seznámí s pohnutým osudem města.

V Archeologickém muzeu, které se rozkládá v blízkosti hlavního náměstí, naleznete sbírky pocházející z Mykén i Tíryntu. Nejlepší z těchto exponátů jsou však v současnosti uloženy v Národním archeologickém muzeu v Athénách. Místní muzeum se tak může pyšnit alespoň nálezem bronzové helmy a náprsního krunýře brnění, jež pochází z dob mykénské kultury. Kromě těchto předmětů je zde uložena i jedinečná sbírka exemplářů z římské éry.

Velmi ceněné je archeologické naleziště zvané „starověký Argos“ nacházející se v blízkosti centra města, u silnice vedoucí do Tripoli. Nálezy z tohoto místa svědčí o významu města. Nejvýznamnější památkou je divadlo, které svou velikostí předčí i známé divadlo v Epidauru. Divadlo v Argosu, jež bylo postaveno koncem 4. století před Kristem, patří dokonce mezi největší v celém Řecku. Poměrně příkré hlediště pojme na 20 tisíc sedících diváků. V římských dobách prošlo divadlo dvěma modernizacemi.

Kromě divadla byly na nalezišti odkryty také trosky římských lázní, akvaduktu a rozsáhlých odvodňovacích kanálů. Všechny tyto stavby svědčí o důležitosti osídlení, které zde vyrůstalo. Cestičkou pod nalezištěm se dostanete k pevnosti, na jejímž místě stávala původně městská akropole. Ta byla ve středověku nahrazena hradem. Pěšinka vedoucí nahoru k pevnosti je dosti příkrá a vede strmým srázem, proto bude možná lepší, když k ní vyjedete nahoru po klikaté cestě. Z vrcholku se pak naskýtá nádherný výhled na Korintský záliv a směrem na jih také na peloponéské svahy.

 

NAPFLIO

Nafplio je malebné přístavní město ležící na východním pobřeží Peloponésu v zátoce Argolic. Nafplio má za sebou bohatou historii, která se zřetelně odráží i v jeho dnešní podobě.

Počátky města se utápějí v mlhách starověku. Založeno bylo někdy v dobách Trojských válek, postupně však ztrácelo na významu a v 2. stol. n.l. zde zbyly už jen ruiny.

Znovuvzkříšeno bylo v ranném středověku, kdy zde byl vybudován obchodní přístav. Význam Napflia vzrostl v době Benátské správy v 15. stol.. Byla zbudována pevnost a hradby. V příštích staletích se zde vystřídala vláda Ottomanských turků s Benátčany ještě několikrát. Po té, co roku 1685 získali Nafplio znovu Benátčané zbudovali zde hrad Palamidi, který je největším benátským hradem vůbec.

Po válce za samostatnost se Napflio krátce stalo hlavním městem Řecka (1829-1834), než se vláda přestěhovala do Athén.

 

KORINTSKÝ PRŮPLAV

Korintský průplav byl prokopán až v roce 1893 přes Korintskou šíji, oddělující poloostrov Peloponés od ostatní pevniny, aby spojil Krétské a Jónské moře a zkrátil tak cestu lodím, kterou musely vykonávat obeplouváním poloostrova Peloponés. Průplav je dlouhý 6343 m, široký 21 m a hluboký 8 m s vysokými kolmými skalními stěnami. V dobách, kdy Korint byl na vrcholu slávy a patřil mezi největší města antického Řecka, ovládal pevností Akrokorintem tuto strategickou šíji s přístavy po obou jeho stranách. Mezi nimi přepravoval lodě po souši po zbudované zvláštní vlečné dráze s kamennými kolejemi pro kola podvozků, na nichž soumaři přetahovali lodě s nákladem z Krétského do Jónského moře. V 5. století př. n. l. obchodní rivalita Korintu a Athén vedla k peloponéské válce. Za helénismu byl Korint nejbohatším městem v Řecku.

V roce 146 př. n. l. byl zničen Římany a v roce 44 př. n. l. obnoven Caesarem. O prokopání Korintské šíje se neúspěšně pokusil v roce 67 n. l. již císař Nero.

 

 

Od roku 2007 jsme oficiálním akreditovaným partnerem CK Neckermann pro Jihlavu- Neckermann- partner. Dále spolupracujeme s následujícími CK, jejichž zájezdy prodáváme za stejné ceny- Akvila Travel, Adrialand, Adventura, Ancora, Amerika Tours, Alex, Alexandria, Aquarius adriatic, Atis, Atlantika, Autoturist, Azur Reizen, Azzurro, Blue Sky, Blue Style, Brenna,Best Reisen CZ, Bon Ton, Canaria travel, Consultour, Čebus Brno, Čedok, České Kormidlo, Daen International, Daniela travel, Emma, ESO travel, Eurotime, Exim tours, Fede, Firo tour, For-line tour, Four Season Travel, Geos CK, Globtour, Greece-tours, Happyland, Hellas tour, Hydrotour, Hungariatour, Ideal-Tour Praha, Inex, Kellner travel, Kovotour Plus, Komfort, Liberty International, Marine Tour, Maxi Reisen, Mayer Crocus, Medina Tours, Mile, Myplanet, Natour, Neckermann, Neckermann- eurovíkendy, Nev-Dama, Nomád, Osvěta, Periscope Skandinávie, Petra Tour, CK Poznání, Rialto, Rudolf Reisen,Sardegna travel, Siam travel international, Slan tour, Snail travel,Tempo tours, Time travel, Travel 2002, Travel club ČSAD Tišnov,Ulysses T.R.U.S.T., Viamare, Victoria, Vítkovice tours, VOMA, Venus Trade and Tours, VTT do stovek zemí - Turecka, Řecka, Španělska, Egypta, Tunisu, Chorvatska, Itálie, Francie, Spojených arabských emirátů, Bulharska, Thajska, Vietnamu, na Seychely, Mauricius, do Keni, na Floridu atd.