Rhodos

 

Rhodos

ROZLOHA

1,407.9 km2

POČET OBYVATEL

115,490

NÁBOŽENSTVÍ

Pravoslavné křesťanství

MĚNA

 

 

KURZ

EUR = 25,88 Kč

 

KDE NEJLÉPE SMĚNIT

 

V letoviscích, v bankách, které jsou otevřeny v týdnu od 8 do 14 hodin.

                                    

NUTNÉ DOKLADY

Vstupem ČR do EU 1. 5. 2004 je jejím občanům umožněno vstupovat a pobývat na území ostatních členských států bez zvláštních omezení (na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti, jímž je obč. průkaz vydaný po roce 1993, tedy typ identifikační karty.

Po řidičích není vyžadován mezinárodní řidičský průkaz, stačí platné národní řidičské oprávnění, technický průkaz a zelená karta jako doklad o pojištění vozidla.

Převážená zvířata musí mít vystaven mezinárodním očkovací průkaz.

VÍZA

Bezvízový vstup

ČASOVÉ PÁSMO

+2 hodiny

ZDRAVÍ

OČKOVÁNÍ

Žádná speciální očkování nejsou nutná

 

LÉKY

Zabalte si s sebou léky, které pravidelně užíváte

Zabalte si i léky na bolest, střevní potíže, opalovací krémy,      krémy na popáleniny

 

NEMOCI V DESTINACI

 

V Řecku na Vás nečíhají žádná zdravotní rizika či nebezpečí

 

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

Elektrické napětí v Řecku je 220 V. Ve většině hotelů najdete standardní zásuvky.

VODA

V celém Řecku je možné využít pitnou vodu z vodních kohoutků, ale její kvalita kolísá. Je doporučeno nakoupit pitnou vodu v obchodech.

 

CESTOVÁNÍ DO

 

DESTINACE

 

Na ostrově se nachází letiště, je možná taky lodní doprava, či doprava vozidlem a využití trajektů

 

CESTOVÁNÍ V

       DESTINACI

 

TAXI

Vozy jsou označené nápisem „ΤΑΞΙ“, barva taxíků není pro celou zemi sjednocena. Příplatky se zpravidla účtují při nasednutí u autobusového nádraží, přístavu či letiště, dále za zavazadlo nad 10kg a za jízdu v noci (od 01.00 do 05.00 hod. zaplatíte až o 100% více). Zvýšený tarif platí rovněž o svátcích. Nejlepší je domluvit si cenu předem nebo pečlivě hlídat taxametr. I v Řecku taxikáři číhají na turisty neznalé místních poměrů.

Na ostrovech často mimoměstské vozy taxi služby nemusí mít taxametr, ceny jízd mezi jednotlivými resorty jsou zpravidla pevné. Na cenu se ptejte dříve, než usednete do vozu!

 

PŮJČOVNY (AUT, MOTOREK, KOL, …)

Pronájem dopravních prostředků je ideálním způsobem, jak se seznámit s krásami Řecka. Kategorie vozu by měla odpovídat nejen Vašim finančním možnostem, ale i požadavku na komfort a Vašemu řidičskému umění.

Při zapůjčení vozidla je nutno předložit řidičský průkaz (řeckými orgány je akceptován národní ŘP) a doklad totožnosti. Vozidlo se vrací se stejným stavem paliva v nádrži jako při převzetí (cena za litr benzinu Natural se pohybuje okolo 1,10€). Před zapůjčením se informujte o podmínkách pronájmu (limitované kilometry, zajištění standardního servisu, havarijní pojištění) a o případné výši spoluúčasti při hrazení vzniklých škod, která je téměř u každé půjčovny jiná. U motocyklů je zahrnuto v ceně pronájmu i zapůjčení helmy pro řidiče i spolujezdce.

LODNÍ DOPRAVA

Na ostrově je možné půjčit si také loď. Je možno si také zakoupit vyhlídkové plavby s průvodcem. Z ostrova se  lodí jednoduše dostanete na další řecké ostrovy.

 

LETECKÁ DOPRAVA

Na ostrově se nachází mezinárodní letiště.

 

AUTOBUSOVÁ DOPRAVA

Na ostrově se nachází veřejná autobusová doprava. Aktuální jízdní řády jsou vyvěšeny na autobusových zastávkách

VLAKOVÁ DOPRAVA

Na ostrově není vlaková doprava.

 

 

BEZPEČNOSTNÍ RADY

Nenechávat osobní věci bez dozoru

Pečlivě si hlídat doklady, peněženku atd.

LETOVISKA

Hlavní město ostrova Rhodos

Hlavní město Rhodos je nejen unikátem ostrova, ale Řecka jako takového vůbec.  Na jedné straně je zde zázemí moderního města se spoustou hotelů, obchodních center a veškerým vybavením pro strávení aktivní dovolené a na straně druhé spousta překrásných a klidných historických zákoutí, kde na vás dýchne duch starého města a původní život místních obyvatel. Dominantou je staré město- unikátní lokalita plná památek z doby říše Byzantské a Ottomanské i středověku. Jedná se o místo zařazené UNESCEM do světového kulturního dědictví. Nelze nezmínit přístav Mandraki, kde stál bájný Rhodský kolos, Palác velmistrů, kostel Church of Evangelismos, větrné mlýny, Národní divadlo se svou výbornou akustikou, nebo akvárium přímo ve špičce ostrova. Město je velmi vhodné pro milovníky nočního života, kteří mohou strávit svůj čas nejen v ulici ,,Bar Street,,, ale i ve staré části, která je plná malebných taveren a restaurací v zahradách. Pláže zde mají vyloženě městský charakter. Většina hotelů je od nich oddělena komunikací, která vede podél celého ostrova.   

 

Letovisko Faliraki

Leží cca 15 km pod hlavním městem Rhodos na východní straně ostrova. Faliraki je nejturističtější středisko na ostrově. Najdete zde kompletní sortiment zábavy přes spoustu restaurací, barů, diskoték, zábavních center, půjčoven motorových vozidel, vodní sporty až po největší zábavní vodní park. Nejsou zde obří resorty, ale spíše menší a středně velké hotely a apartmánové domy, které jsou umístěny uprostřed zahrad a zeleně. Po celé délce Faliraki se táhne 5km dlouhá písečná pláž s pozvolným vstupem do vody. Podél ní je opět spousta taveren a restaurací. V městečku nejsou památky, ale dají se odsud podnikat výlety po celém ostrově. V jižní části je malebný rybářský přístav, odkud se můžete vydat přes kopec na krásnou romantickou pláž Anthony Quinna (cca 7 km). Je vhodné pro všechny, kdo vyhledávají zábavu po celou dobu pobytu. Vzhledem k jejímu množství a typu pláží je vhodná jak pro mladé, tak i pro rodiny s dětmi.

 

Letovisko Afandou

Letovisko Afandou se nachází 20km od  města Rodos. Afandou nabízí posezení v restauracích a barech podél několikakilometrové pláže. Patří k těm klidnějším na ostrově. K prozkoumání je zde jeskyně Erimokastro Caves.

 

Letovisko Kalithea

Jedná se o menší letovisko pár kilometrů od města Rhodos na východní části ostrova. Vyznačuje se pohodovou prázdninovou atmosférou se spoustou obchůdků, restaurací a barů, kde můžete ochutnat výborné řecké speciality. Tnámé je především svými lázněmi Kalithea Therm, které nedávno prošly náročnou rekonstrukcí. Přímo v centru se nachází menší písečná pláž, která je svým přístupem do vody vhodná pro malé děti. Nedaleko odsud, cca 20min pěšky jsou dvě malebné skalnaté zátoky s tavernou. Moře je zde nádherně průzračné a čisté.

Letovisko Kolymbia

Kolymbia je jedno z nejoblíbenějších středisek na východním pobřeží. Snoubí se zde klid pohoda, krásná pláž v zátoce ohraničená dvěmi kopci a příjemná přímořská prázdninová atmosféra. Už příjezd do městečka je pěkným zážitkem, kdy projíždíte 3km dlouhou eukalyptovou hájí. Kolymbia leží kousek od hlavní silnice spojující sever a jih ostrova a proto je velmi dobrým výchozím bodem pro cestování. Nakoupit  můžete v nákupním středisku Proton, nebo hypermarketu Zeus. Hotely jsou zde velmi dobře udržované a většinou leží uprostřed krásně upravených zahrad. Středisko je vhodné především pro ty kdo mají rádi klid a pohodu, ale zároveň si večer rádi vyrazí do živého centra.

Středisko Lindos

Středně velké středisko, poblíž kterého se nachází překrásný historický přístav Lindos. Záliv Lindos, se svou pláží Vlicha je od historického městečka vzdálen cca 5 km. Jedná se o cca kilometr široký záliv po jehož célé délce se táhne široká oblázková pláž. Ve středisku je pouze pár menších hotelů a jeden velký resort

Přístav Lindos

Známky obydlení historického přístavu a městečka Lindos sahají až do 6.století př.n.l. Jedná se o oblast s dochovalou původní architekturou a mnoha cennými památkami, jako jsou Akropoli Lindos, nebo Klebulova jeskyně. Do Akropole, která je na kopci nad městečkem dojdete buď pěšky malebnými křivolakými a bílomodrými uličkami starého centra, nebo stejnou trasu můžete absolvovat na oslíkovi, což je mimořádným zážitkem především pro děti. Při vašich toulkách Rhodosem rozhodně toto místo nevynechejte!

Letovisko Pefki

Jedná se o původní rybářskou vesnici ležící přímo na pobřeží. Díky původní zástavbě a rychle rostoucí turistické výstavbě je dnes z Pefki příjemné letovisko s pěknými rodinnými hotýlky a apartmány až po luxusní komplexy. Nachází se zde několik nádherných písečných pláží. Hlavní z nich- Pefki je dlouhá 700 m a nabízí kompletní zázemí včetně spousty možností k občerstvení a plážových aktivit. V blízkosti je i několik menších, klidných a částečně skrytých plážiček, kde můžete svůj čas trávit v naprostém klidu. Středisko je vhodné pro všechny typy klientů, včetně rodin s malými dětmi. 

 

Letovisko Ixia

Jedná se o místo na západní části ostrova, kde jsou do 500m širokého a 3km dlouhého pásu zeleně zasazeny luxusní hotely. Vzhledem k blízkosti hlavní silnice z letiště do města Rhodos je tímto klid a pohodlí v lokalitě dost narušována. Pláže jsou zde oblázkovo písečné. Lokalita je vhodná pro milovníky windsurfingu.

 

Letovisko Ialyssos

Leží též na severozápadní části, stejně jako Ixia. Svou výstavbou  a spoustou zeleně patří mezi moderní letoviska s kompletním turistickým zázemím. Oblázková část je zde velmi turistická se spoustou barů, restaurací a taveren. Jedná se o návětrnou stranu ostrova.

 

Letovisko Theologos

Středisko je bývalá rybářská vesnička na severozápadní návětrné straně ostrova. Nevyznačuje se ničím zajímavým. Pokud Vám stačí navštívit jednu dvě taverny a pár obchodů s vybavením na pláž, je letovisko dostačující. Středem prochází velmi frekventovaná silnice, která je hlavním tahem do města Rhodos. 5km severně odsud je letiště a 3km na jih naftová elektrárna Soroni. Pokud se rozhodnete pro strávení vaší dovolené na ostrově Rhodos, rozhodně nedoporučujeme zůstavat v tomto letovisku.

 

 

 

 

VYŽITÍ PRO DĚTI

Rhodeské akvárium a muzeum na severním cípu ostrova

Passagio Park v městě Rhodos je zábavním parkem pro děti.

Aquapark Faliraki

 

 

 

AQUAPARKY

Waterpark Falikari

Aquapark Falikari se nachází několik kilometrů od Města Rhodos. Vstupné je 12 euro pro děti do 12 let a 22 euro pro starší 12ti let.

 

 

 

 

JÍDLO

MÍSTNÍ SPECIALITY

 

originální řecký salát

pokrm nacházející se na řeckých talířích každý den. Řecký salát je svěží mix zeleniny, sýru, cibule, pepře a dalších ingrediencí. Je podávaný studený..

 

taramosalata nasolené rybí jikry z běžnějších ryb (např. z parmice nachové) se smísí s česnekem, cibulí, olivovým olejem a citronovou šťávou, někdy také s bramborami nebo drobky chleba. Vznikne růžová pasta, která se potom jí s chlebem jako předkrm.

 

gyros - tenké plátky masa, které se odřezávají z masa napíchnutého na svislém grilu 

 

moussaka - v troubě zapečené vrstvy lilku, prostřídané bramborami a mletým masem

 

souvlaki (špíz) - maso na jehle, rožněné nebo grilované

chalva - moučník z mouky, tahini (pasta ze sezamových semínek), oleje, medu a ořechů

 

choriatiki - řecký salát ze selského salátu, rajčat, okurek, cibule, oliv a ovčího sýra

 

kalamaria - krájené obalované a osmažené sépie

 

baklava - moučník z listového těsta s medem a oříšky

 

dolmades - vinný list plněný rýží, masem, zapečený s omáčkou s vajec a citrónu

barbuna - ryby na roštu

 

gemistes - zapečená rajčata nebo zelené papriky plněné rýží a mletým masem

 

gopes - malé smažené rybičky

 

keftedes - kuličky z mletého hovězího masa

 

melitsanosalata - pyré z lilků

 

ochtapodi - chobotnice, sépie

 

piperies a tomates gemistes - papriky a rajčata plněné směsí rýže a mletého masa

 

tzatziki - strouhaná okurka v jogurtu, dochuceném česnekem

 

frapé – studená káva

 

 

 

ALKOHOL

Ouzo - anýzovka, kterou si můžete podle chuti smíchat s vodou

Metaxa - což je jedinečná kombinace brandy a likéru

Bílé víno Retsina, Ilios

Červené víno Chevalier de Rhodes

NOČNÍ ŽIVOT

Ty, které láká noční život mohou navštívit největší město ostrova Rhodos, nebo letovisko Faliraki, plné nočních klubů a restaurací.

 

Taverna Artemida- Rhodos

Restaurace Taman- Rhodos

Taverna Platanos- Lachania

Taverna Argo- Charaki

Taverna Koza S- Stegna

 

 

DOPORUČENÉ PLÁŽE (BLUE FLAG)

Prassonisi

krásná velká pláž na jihu ostrova, kde je krásně vidět jak se sbíhají moře Egejské a Středozemní. Pláž je rájem vyznavačů windsurfing a kiteboardingu.

Pláž Tsambika

okouzlující písečná pláž, nacházející

se pod horou se stejnojmenným klášterem

MOŽNOSTI KURZŮ A VZDĚLÁVÁNÍ

Potápěčské kurzy.

NÁKUPY

Většina  obchodů dodržuje siestu od 13:00 do 15:00, v noci je ale otevřeno třeba do 22:00.

Mezi tradiční nákupy patří mosazné a měděné výrobky (konvičky na čaj, mlýnky na kávu), koberce ruční výroby, keramika z Lindosu , velmi kvalitní látky (kašmír, flanel, tvíd, červená příze), kožešinové kabáty za výhodnou cenu, kožené zboží na míru (boty a sandály, kovbojské klobouky, zavazadla), jídlo a nápoje (bylinky, koření, olivový olej, olivy a med), šperky s antickými motivy, dřevořezby.

ZAJÍMAVOSTI

Pohoří ostrova Ataviros, nejvyšší vrchol pohoří  - 1216 m

Přístav Lindos – historický přístav pocházející z 6tého století

Rhodos- staré město

Pláž Prassonisi

 

 

 

 

 

Od roku 2007 jsme oficiálním akreditovaným partnerem CK Neckermann pro Jihlavu- Neckermann- partner. Dále spolupracujeme s následujícími CK, jejichž zájezdy prodáváme za stejné ceny- Akvila Travel, Adrialand, Adventura, Ancora, Amerika Tours, Alex, Alexandria, Aquarius adriatic, Atis, Atlantika, Autoturist, Azur Reizen, Azzurro, Blue Sky, Blue Style, Brenna,Best Reisen CZ, Bon Ton, Canaria travel, Consultour, Čebus Brno, Čedok, České Kormidlo, Daen International, Daniela travel, Emma, ESO travel, Eurotime, Exim tours, Fede, Firo tour, For-line tour, Four Season Travel, Geos CK, Globtour, Greece-tours, Happyland, Hellas tour, Hydrotour, Hungariatour, Ideal-Tour Praha, Inex, Kellner travel, Kovotour Plus, Komfort, Liberty International, Marine Tour, Maxi Reisen, Mayer Crocus, Medina Tours, Mile, Myplanet, Natour, Neckermann, Neckermann- eurovíkendy, Nev-Dama, Nomád, Osvěta, Periscope Skandinávie, Petra Tour, CK Poznání, Rialto, Rudolf Reisen,Sardegna travel, Siam travel international, Slan tour, Snail travel,Tempo tours, Time travel, Travel 2002, Travel club ČSAD Tišnov,Ulysses T.R.U.S.T., Viamare, Victoria, Vítkovice tours, VOMA, Venus Trade and Tours, VTT do stovek zemí - Turecka, Řecka, Španělska, Egypta, Tunisu, Chorvatska, Itálie, Francie, Spojených arabských emirátů, Bulharska, Thajska, Vietnamu, na Seychely, Mauricius, do Keni, na Floridu atd.