Dovolená Last minute Řecko ostrov Kos

Dovolená Last minute Řecko ostrov Kos

Dovolená Řecko ostrov Kos

ROZLOHA

287.2 km2

POČET OBYVATEL

33 338

NÁBOŽENSTVÍ

Pravoslavné křesťanství

MĚNA

 

EURO

KURZ

1 EUR = 25,88 Kč

KDE NEJLÉPE SMĚNIT

V letoviscích najdete směnárny prakticky na každém rohu. Peníze můžete vyměnit i v hotelu nebo v bance (bez poplatku). Banky jsou otevřeny ve všední dny většinou od 8 do 14 hodin.

Většina hotelů, obchodů, cestovních kanceláří, restaurací, ale i půjčoven aut běžně přijímají platební karty (Dinners Club, Visa, American Express, EuroCard, MasterCard). Bankomaty jsou poměrně dobře dostupné a přijímají všechny mezinárodní platební karty.

                                    

NUTNÉ DOKLADY

Vstupem ČR do EU 1. 5. 2004 je jejím občanům umožněno vstupovat a pobývat na území ostatních členských států bez zvláštních omezení (na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti, jímž je obč. průkaz vydaný po roce 1993, tedy typ identifikační karty.

Po řidičích není vyžadován mezinárodní řidičský průkaz, stačí platné národní řidičské oprávnění, technický průkaz a zelená karta jako doklad o pojištění vozidla.

Převážená zvířata musí mít vystaven mezinárodním očkovací průkaz.

VÍZA

Bezvízový vstup

ČASOVÉ PÁSMO

+2 hodiny

ZDRAVÍ

OČKOVÁNÍ

Žádná speciální očkování nejsou nutná

LÉKY

Zabalte si s sebou léky, které pravidelně užíváte

Zabalte si i léky na bolest, střevní potíže, opalovací krémy, krémy na popáleniny

NEMOCI V DESTINACI

V Řecku na Vás nečíhají žádná zdravotní rizika či nebezpečí

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

Elektrické napětí v Řecku je 220 V. Ve většině hotelů najdete standardní zásuvky.

VODA

V Řecku i na Kypru teče samozřejmě z kohoutků pitná voda, avšak její kvalita kolísá podle jednotlivých oblastí. Například na Olympské riviéře je voda velmi kvalitní, na Chalkidiki a na některých řeckých ostrovech má voda tekoucí z vodovodů slanou příchuť. Pro přímou spotřebu doporučujeme kupovat balenou pitnou vodu.

CESTOVÁNÍ DO DESTINACE

Vzduchem, po souši či po moři…? Spolehnout se můžete na pravidelné spoje i sezónní mimořádné plavby, lety či jízdy, které usnadňují život nejen letním návštěvníkům země, kteří touží poznat trochu více.

CESTOVÁNÍ V DESITNACI

TAXI

Vozy jsou označené nápisem „ΤΑΞΙ“, barva taxíků není pro celou zemi sjednocena. Příplatky se zpravidla účtují při nasednutí u autobusového nádraží, přístavu či letiště, dále za zavazadlo nad 10kg a za jízdu v noci (od 01.00 do 05.00 hod. zaplatíte až o 100% více). Zvýšený tarif platí rovněž o svátcích. Nejlepší je domluvit si cenu předem nebo pečlivě hlídat taxametr. I v Řecku taxikáři číhají na turisty neznalé místních poměrů.

Na ostrovech často mimoměstské vozy taxi služby nemusí mít taxametr, ceny jízd mezi jednotlivými resorty jsou zpravidla pevné. Na cenu se ptejte dříve, než usednete do vozu!

PŮJČOVNY (AUT, MOTOREK, KOL, …)

Pronájem dopravních prostředků je ideálním způsobem, jak se seznámit s krásami Řecka. Kategorie vozu by měla odpovídat nejen Vašim finančním možnostem, ale i požadavku na komfort a Vašemu řidičskému umění.

Při zapůjčení vozidla je nutno předložit řidičský průkaz (řeckými orgány je akceptován národní ŘP) a doklad totožnosti. Vozidlo se vrací se stejným stavem paliva v nádrži jako při převzetí (cena za litr benzinu Natural se pohybuje okolo 1,10€). Před zapůjčením se informujte o podmínkách pronájmu (limitované kilometry, zajištění standardního servisu, havarijní pojištění) a o případné výši spoluúčasti při hrazení vzniklých škod, která je téměř u každé půjčovny jiná. U motocyklů je zahrnuto v ceně pronájmu i zapůjčení helmy pro řidiče i spolujezdce.

LODNÍ DOPRAVA

Na ostrově je možné půjčit si také loď. Je možno si také zakoupit vyhlídkové plavby s průvodcem. Z ostrova se  lodí jednoduše dostanete na další řecké ostrovy.

 

LETECKÁ DOPRAVA

Na ostrově se nachází mezinárodní letiště.

AUTOBUSOVÁ DOPRAVA

Veřejná autobusová doprava je celkem fungující a spolehlivá (přiměřeně ceně a řecké dochvilnosti). Aktuální jízdní řády jsou vyvěšeny na autobusových zastávkách, někdy je můžete dostat i v kancelářích EOT (řecká centrála cestovního ruchu). Dopravu do vzdálenějších destinací na pevnině i ostrovech obsluhují zelenobéžové autobusy společnosti „ΚΤΕΛ“. Jsou relativně laciné, vždy čisté a klimatizované.

Městské a příměstské oblasti mohou obsluhovat modrobílé autobusy, kde už se o jednotném stylu mluvit nedá. Vozy jsou často stařičké, v bizardním technickém stavu, někde narazíte ještě na dřevěná sedadla. Může chybět i označení cílové stanice.

VLAKOVÁ DOPRAVA

 Na ostrově se nenachází žádná vlaková doprava.

BEZPEČNOSTNÍ RADY

Nenechávat osobní věci bez dozoru

Pečlivě si hlídat doklady, peněženku atd.

LETOVISKA

Hlavní město Kos

Město plné zeleně a historických památek, rozkládající se na východní straně ostrova. Jeho historie sahá až do 4.století před naším letopočtem. Dominantou místního přístavu je Hrad rytířů Řádu sv. Jana, jenž je pozůstatkem antiky. Dalším místem, kam zavítá každý turista je Hippokratův platan. Legenda praví, že ho zasadil sám Hippokrat a vyučoval pod ním své žáky. Odpusťte historii časovou nesouslednost. I když je platan starý cca 500 let a nemohl se tedy s Hippokratem ,,potkat,,, dodává tato legenda místu hezkou mystickou atmosféru. Kousek od platanu navštívíte starověké tržiště Agora, které pochází ze 3. století př.n.l. Vzhledem ke krátké vzdálenosti od Turecka je ve městě též mešita a znatelný vliv na celkovou architekturu. Kos je plný kavárniček, taveren, restaurací a obchůdků, kde se nikdy nebudete nudit.

Letovisko Lambi

Městečko, jež je předměstím hlavního města si doposud zachovalo svou prázdninovou pohodovou atmosféru. Jeho nespornou výhodou je krátká vzdálenost do Kosu, kterou ujdete příjemnou procházkou, případně můžete na kole. Cyklostezka v této lokalitě je velmi atraktivní zaležitostí, netypickou pro Řecko. Je zde více než kilometr dlouhá, písčito-oblázková pláž a krásné azurové moře.

Letovisko Psalidi

Stejně jako Lambi je příjemným předměstím hlavního města Kos, což ho dělá atraktivním z důvodu příjemného lenošení na pláži během dne a dobrou dostupností do Kos za večerní zábavou. Pláž je zde spíše štěrková a díky občasnému horšímu vstupu do moře se doporučují boty do vody.

 

Letovisko Marmari

Jedná se o středisko na severovýchodě ostrova, vzdálené cca 10 km od hlavního města, které si doposud zachovalo původní charakter typické řecké osady. Od tohoto se odvíjí i místní pohostinnost a servírování tradičních jídel, jako je skopové, jehněčí a kuřecí maso, ryby a plody moře v místních restauracích a tavernách. Krásná písečná pláž je díky pozvolnému vstupu vhodná především pro děti. Díky povětrnostním podmínkám je lokalita vhodná i pro surfaře a milovníky vodních sportů. Nejedná se však o místo s bujarou noční zábavou. Za tou je vhodné jet do města Kos. Za návštěvu také stojí blízké solné jezero, které je během léta vyschlé.

Letovisko Agios Fokas

Na východním pobřeží ostrova můžete trávit svou dovolenou v tomto letovisku, které má výhodnou polohu nedaleko hlavního města Kos. Zajímavostí této lokality jsou slané horké podzemní prameny, které vyvěrají do moře a jejichž teplota dosahuje až 50 stupňů Celsia. Můžete si tak dopřát příjemné přírodní lázně. Pláže v letovisku jsou spíše menší. Je zde v okolí množství malých zátok. Pláže jsou písčito oblázkové s krásně průzračnou vodou.

Letovisko Kardamena

Necelých 30 km od města Kos, na jižním pobřeží ostrova je letovisko Kardamena se stejnojmennou, cca 4km dlouhou oblázkovo písečnou pláží. Jedná se o jedno z větších středisek na ostrově, plné zábavy, restaurací, taveren a obchůdků. Služby zde jsou na velmi dobré úrovni. Ubytovat se můžete jak v jednoduchých rodinných apartmánech a penzionech, tak i v luxusních hotelech. Vyrazit můžete do Aquaparku, na motokárovou trať, nebo na ostrůvek Nisyros, jež je vyhaslý vulkán, do jehož nitra můžete podstoupit sestup.

Letovisko Kefalos

Kefalos je jedním z nejmalebnějších a nejromantičtějších letovisek na ostrově. Záliv s písečnými plážemi spolu s protějším ostrůvkem Kastri a jeho bílým kostelíkem dodává místu velmi příjemnou atmosféru. Je ideální pro strávení klidné dovolené. Jsou zde hned tři, velmi pěkné pláže Kamari, Agios Stefanos a Katerina. Podél celého pobřeží jsou tavery,malé kavárny a bary.

Letovisko Mastichari

Na severozápadě ostrova, necelých 20 km od Kosu je malebné přístavní letovisko Mastichari, které se vyznačuje pohodovou rodinnou atmosférou. Jedná se spíše o poklidné místo, kde si můžete vychutnat místní speciality v rodinných tavernách. Nádherná je pláž se světlým pískem a azurovým mořem.

Letovisko Tigaki

Tigaki je typickým přímořským letoviskem na severu ostrova, kde se můžete bavit ve spoustě taveren, restaurací a barů. Městečko se neustále rozrůstá a nabízí ubytování jak v jednoduchých apartmánech, tak i luxusních hotelech. Největší atrakcí je zde 10km dlouhá písečná pláž, která je vhodná pro děti i neplavce.í na straně stejnojmenného

L

 

 

AQUAPARKY

Lido water park u Mastichari

JÍDLO

MÍSTNÍ SPECIALITY

gyros - tenké plátky masa, které se odřezávají z masa napíchnutého na svislém grilu 

moussaka - v troubě zapečené vrstvy lilku, prostřídané bramborami a mletým masem

souvlaki (špíz) - maso na jehle, rožněné nebo grilované
chalva - moučník z mouky, tahini (pasta ze sezamových semínek), oleje, medu a ořechů

choriatiki - řecký salát ze selského salátu, rajčat, okurek, cibule, oliv a ovčího sýra

kalamaria - krájené obalované a osmažené sépie

baklava - moučník z listového těsta s medem a oříšky

dolmades - vinný list plněný rýží, masem, zapečený s omáčkou s vajec a citrónu

barbuna - ryby na roštu

gemistes - zapečená rajčata nebo zelené papriky plněné rýží a mletým masem

gopes - malé smažené rybičky

keftedes - kuličky z mletého hovězího masa

melitsanosalata - pyré z lilků

ochtapodi - chobotnice, sépie

piperies a tomates gemistes - papriky a rajčata plněné směsí rýže a mletého masa

tzatziki - strouhaná okurka v jogurtu, dochuceném česnekem

Frapé – studená káva

ALKOHOL

Ouzo - anýzovka, kterou si můžete podle chuti smíchat s vodou

Metaxa - což je jedinečná kombinace brandy a likéru

NOČNÍ ŽIVOT

Lofaki Cafe restaurant

 

Výborná restaurace pro rodiny s dětmi i pro zamilované páry, jedna z nejlepších restaurací na ostrově. Nachází se v největším městě ostrova Kos.

 

Serif Taverna

 

Výborná turecko-řecká restaurace nacházející se ve městě Kos

DOPORUČENÉ PLÁŽE (BLUE FLAG)

Akti Xelona, cca 4 km od Kardameny. Vhodná i pro vozíčkáře.

Kritika beach.

MOŽNOSTI KURZŮ A VZDĚLÁVÁNÍ

Potápěčské kurzy

NÁKUPY

Orientační ceny potravin v obchodech

voda (1,5 l) = od EUR 0,50
pivo ( 0,3 l) = od EUR 1,-
džus = EUR 0,25 - 0,60
mléko (1 l) = od EUR 1,50
cola = EUR 0,55
chléb = EUR 0,80
dalamánek = EUR 0,50
máslo = EUR 1,50 - 3,25
broskve = EUR 1 - 1,50
pomeranče = EUR 0,80
nektarinky = EUR 1,30
olivový olej (1 l) = EUR 3,50 - 5,-

melouny 1 kg = 30 až 45 Kč (1 až 1,5 EUR)

víno 0,7l = 4 EUR

těstoviny 500 g = 0,50-1 EUR
rýže 1 kg = 2,50 EUR
ovocný jogurt = 1-1,80 EUR
brambory = 0,30 EUR
rajčata 1 kg = 0,65-1,00 EUR
sýr = 6-8 EUR
měkký salám 1 kg = 5-10 EUR
jablka = 1,50-1 EUR Taramosalata – nasolené rybí jikry z běžnějších ryb (např. z parmice nachové) se smísí s česnekem, cibulí, olivovým olejem a citronovou šťávou, někdy také s bramborami nebo drobky chleba. Vznikne růžová pasta, která se potom jí s chlebem jako předkrm.

 

 

Orientační ceny v restauracích

zmrzlina od 1 E

ryby (porce) = 10 až 15 EUR
pizza = 2,5 až 3 EUR
gyros = 2,5 až 5 EUR

 

Ostatní

pronájem auta =  45 až 65 EUR/den

pohlednice = 0,30 EUR
cigarety = 2-5 EUR
opalovací krém = 6-10 EUR
zubní pasta = 2-3 EUR
repelent od = 3 EUR
průvodce = 3-10 EUR

ZAJÍMAVOSTI

Ostov Kos je domov Hippokrata, otce lékařství. Rozlohou patří k menším řeckým ostrovům. Po celém ostrově jsou pěší i cyklistické stezky. Jednou z nejvýznamnějších archeologických  památek ostrova je nemocnice Asklepion, kde prý léčil i Hippokrates. Jedná se krásně dochovalou rozlehlou antickou památku. Horská vesnička Zia

KULTURNÍ + CESTA + CENA

 

 

 

Od roku 2007 jsme oficiálním akreditovaným partnerem CK Neckermann pro Jihlavu- Neckermann- partner. Dále spolupracujeme s následujícími CK, jejichž zájezdy prodáváme za stejné ceny- Akvila Travel, Adrialand, Adventura, Ancora, Amerika Tours, Alex, Alexandria, Aquarius adriatic, Atis, Atlantika, Autoturist, Azur Reizen, Azzurro, Blue Sky, Blue Style, Brenna,Best Reisen CZ, Bon Ton, Canaria travel, Consultour, Čebus Brno, Čedok, České Kormidlo, Daen International, Daniela travel, Emma, ESO travel, Eurotime, Exim tours, Fede, Firo tour, For-line tour, Four Season Travel, Geos CK, Globtour, Greece-tours, Happyland, Hellas tour, Hydrotour, Hungariatour, Ideal-Tour Praha, Inex, Kellner travel, Kovotour Plus, Komfort, Liberty International, Marine Tour, Maxi Reisen, Mayer Crocus, Medina Tours, Mile, Myplanet, Natour, Neckermann, Neckermann- eurovíkendy, Nev-Dama, Nomád, Osvěta, Periscope Skandinávie, Petra Tour, CK Poznání, Rialto, Rudolf Reisen,Sardegna travel, Siam travel international, Slan tour, Snail travel,Tempo tours, Time travel, Travel 2002, Travel club ČSAD Tišnov,Ulysses T.R.U.S.T., Viamare, Victoria, Vítkovice tours, VOMA, Venus Trade and Tours, VTT do stovek zemí - Turecka, Řecka, Španělska, Egypta, Tunisu, Chorvatska, Itálie, Francie, Spojených arabských emirátů, Bulharska, Thajska, Vietnamu, na Seychely, Mauricius, do Keni, na Floridu atd.