Dovolená last minute Kanárské ostrovy Gran Canaria

Dovolená last minute Kanárské ostrovy Gran Canaria

 

Dovolená last minute Kanárské ostrovy Gran Canaria

Kanárské ostrovy

ROZLOHA

1 560 km2

POČET OBYVATEL

792 tisíc

NÁBOŽENSTVÍ

Katolické

MĚNA

 

 

Měnou je Euro.

Kurz je každý den aktualizován na stránkách ČNB: http://www.cnb.cz/cs/index.html

Kde nejlépe směnit

Banky jsou otevřeny od pondělí do pátku mezi 8:30 a 14:00. Směnárny jsou označeny slovem „Cambio“ a ke směně bude třeba doložit průkaz totožnosti - pas či občanský průkaz. Měnu vymění i v některých hotelech, stejně jako ve směnárně za malý poplatek.

Bankomaty jsou dostupné 24h a za výběr se účtuje malý procentuální poplatek. Přijímány jsou běžné typy platebních i kreditních karet: VISA, Mastercard, Eurocard, Diners Club, American Express.

NUTNÉ DOKLADY

Pro vstup na území stačí občanům ČR pouze občanský průkaz nebo platný pas.

Pro řízení auta či jiných dopravních prostředků postačí platný řidičský průkaz vydaný v ČR nebo mezinárodní řidičský průkaz, minimální věk řízení auta je ale 21 let. Dále samozřejmě technický průkaz a zelenou kartu. Na dálnicích je jako v ČR nutné mít dálniční známku.

VÍZA

Bezvízový vstup

Pro pobyt delší než 90 dní je nutná registrace na cizinecké policii.

ČASOVÉ PÁSMO

UTC 0, o hodinu méně vůči ČR

ZDRAVÍ

Očkování

Žádná speciální očkování nejsou nutná.

Lékařská péče

Majitelé průkazu Evropského zdravotního pojištění mají po celém území EU zajištěno nutné bezplatné ošetření. Je doporučeno uchovat stvrzenky či doklady o případné platbě jakékoliv péče na místě pro pozdější proplacení pojišťovnou. Je doporučeno mít sjednané cestovní pojištění na celou dobu pobytu.

Lékárny

Lékárny jsou označeny zelenobílým křížem a bývají otevřeny od 9:00 do 13:30 a od 16:30 do 20:00.

Nemoci v destinaci
Gran Canaria se nevyznačuje výskytem žádných netradičních nemocí.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

220 V / 50 Hz, typ používaných zásuvek je shodný s ČR.

VODA

Vodu z vodovodu není doporučená. V supermarketech je k dispozici voda balená.

TELEFONNÍ PŘEDVOLBA

+34

CESTOVÁNÍ DO

DESTINACE

Letecky

 Nejrychlejší spojení do destinace je letem na mezinárodní letiště Gran Canaria Airport u hlavního města Las Palmas.

Lodí/trajektem

Cesta na ostrov Gran Canaria z pevninského Španělska trvá mezi 39 a 50 hodinami. Doplavíte se sem také z Maroka či Portugalska.

 

CESTOVÁNÍ V

       DESTINACI

Taxi

Taxi je možné zavolat či odchytit mávnutím ruky na ulici, pokud je označeno zeleně svítícím nápisem „Libre“.
Základ ceny taxi je regulovaný samosprávou – 0,8€/km (minimální platba ale 3€ i při méně km).  Příplatky jsou za vyšší počet pasažérů, kufry, jízdu v noci a o svátcích (15%), jízdu od letiště či přístavu. Platba je ve většině případů požadována v hotovosti a je doporučeno platit přiměřeně velkými bankovkami, aby řidiči neměli potíže s vracením. Sedačky pro děti ve většině taxi nejsou, proto se doporučuje pro cestu s dítětem taxi objednat už s požadavkem dětské sedačky.

Půjčovny

Pro půjčení auta je nutné mít řidičský průkaz déle než 3 roky (praxe v řízení). Auto i další dopravní prostředky je možno si zapůjčit na mnoha místech, ceny benzínu i pronájmu jsou přijatelné.

Řidiči mohou využít zvýšeného limitu alkoholu v dechu (max 0,5 promile), ale za rychlou jízdu (limit dálnice = 120km/h) a řízení s mobilním telefonem v ruce udílí místní policie vysoké pokuty.

 

Autobusová doprava

Síť autobusových linek je kvalitní a hustá. Zelené a žluté autobusy jezdí pravidelně a lístek je k zakoupení u řidiče.

 

BEZPEČNOSTNÍ RADY

 

V celém Španělsku jsou běžné drobné krádeže, proto se doporučuje nenosit všechny peníze na jednom místě a také si osobní věci důkladně hlídat.

AQUAPARKY

Aqualand Maspalomas

Oblíbený akvapark  nedaleko Maspalomas. Bazény s umělými vlnami, skluzavky, další atrakce. Otevřeno 10-17 h, v letní sezóně 10-18 h. Vstupné: dospělí 25,50€; děti dle vzrůstu 1,10- 1,40 m 18,50€; děti pod 1,10 m – 8€.

JÍDLO

MÍSTNÍ SPECIALITY

Typická místní kuchyně se podobá středomořské – čerstvá zelenina, olivový olej, ryby a sýr.

Typická jídla Kanárských ostrovů

Marinovaný králík

Národní jídlo, dušený králík zalitý vínem a podávaný s brambory.
Sopa de pescado

Rybí polévka se šafránem podávaná s pečivem a bramborem.
Papas arrugadas

Omáčka z česneku, oleje a octu podávaná k vařeným bramborám.
Tapas

Předkrm nebo lehká svačinka, plátky šunky, sýrů nebo uzených ryb.
Ropa vieja

Bezmasá pochoutka z opečených brambor s rajčaty, cizrnou a cibulí.

Mojo

Různé chutné omáčky.

Rancho canario

Vařené maso s cizrnou a zeleninou.

ALKOHOL

Banánový likér

Rom Miel

Rum s medem a palmovým cukrem

Točené pivo – zn. Dorada

RESTAURACE

Wapa Tapa Restaurace, Playa del Ingles

Grill Costa Mar, Puerto Rico

Gorbea Restaurace, San Augustin

Minanas, Restaurace, Puerto Rico

LETOVISKA

Las Palmas

Hlavní město ostrova s nádherným historickým centrem na severu ostrova. Uznávané centrum a důležitý přístav existuje už od 15. století. Návštěvu Kryštofa Kolumba připomíná po něm pojmenované muzeum s dochovanými informacemi o tomto mořeplavci. Místní náměstí se nazývá Plaza del Espritu Santo, kde najdete kromě zeleně a starobylé kašny i pěší zónu s promenádou. Každoroční festival i trhy s ukázkami řemesel. Nechybí ani pláž, například v části Isleta.

Meloneras

Jedno z nejluxusnějších míst ostrova překypující péčí o návštěvníka na jihu ostrova. Pokud chcete zažít opravdový komfort, doporučujeme dovolenou v tomto moderním letovisku. Pláže zde jsou čisté a vybavené pro vodní sporty i relax. Z okolí doporučujeme Aquapark Maspalomas a přírodní rezervaci Dunes de Maspalmas.

Puerto Rico

Druhé největší letovisko ostrova na jihozápadě ostrova Gran Canaria. Zajímavostí tohoto místa je, že je v údolí a rozrůstá se směrem do kopců. Je to velmi rušné a moderní místo, které ale doporučujeme i rodinám s dětmi. Velkým plusem je skvělé počasí chráněného místa a vybavenost vystačí i velmi náročným návštěvníkům.

Telde

Městečko na západě je de facto předměstím hlavního města Las Palmas. Letovisko má skvělou atmosféru venkovského místa, kterou podtrhují i hotely, které jsou vystavěny v tomto stylu, aby zachovaly vesnický ráz místa. Doporučujeme navštívit náměstí s bazilikou a nedaleké Cuarto Puertas na skalnaté hoře, kde jsou jeskyně zachycující dobu ještě před příchodem nynějších obyvatel. Pláž najdete v blízkém Las Palmas nebo na východním pobřeží, vzdáleném několik km.

Playa del Inglés

Oblíbené a jedno z nejrušnějších letovisek ostrova na jižním pobřeží. Leží na kraji města Maspalomas a sousedí s proslulými písečnými dunami Dunas de Maspalomas, které nabízí kilometry písečného pobřeží. Sousedí s proslulými dunami Maspalomas, které nabízí klidný odpočinek těm, kteří se chtějí vyhnout rušným městským plážím. Místní pláž Playa del Inglés se pyšní oceněním Blue Flag pro čistotu, ekologičnost a úpravu terénu. Kromě koupání nabízí letovisko živý ruch a plné vybavení k vodním i dalším sportům.

Playa Taurito

Malé letovisko umístěné v zálivu u města Puerto Rico nabízí klidnou dovolenou. Kromě skromné pláže nabízí i aquapark se slanou vodou. Vybavenost letoviska obsáhne vše potřebné, ale za většími nákupy doporučujeme navštívit některé ze sousedních měst. Hotely i pláž jsou v tomto letovisku upravené, vše vytváří nádherný dojem. Doporučujeme těm, kteří nevyhledávají noční ruch a chtějí si užít klidnou dovolenou.

Maspalomas

Město na jihu ostrova, které sousedí s oblastí dun. Je jedním z nejstarších letovisek a také jedním z nejnavštěvovanějších na ostrově Gran Canaria, kvůli vlídnému a stabilnímu celoročnímu počasí. Na své si příjdou milovníci rušných pláží, které najdete v plynulé návaznosti na jižní cíp města, vodním sportům, i milovníci klidu, který najdete v oblasti dun. Místní promenáda vede několika kilometry pláže a spojuje několik oblastí. Za vidění stojí místní maják Faro de Maspalomas, u něhož se scházejí surfaři.

San Agustin

Menší letovisko v jižní části ostrova, které má pohodovou atmosféru. V okolí najdete četné zelené zahrady a pláž chráněnou před větrem. Kromě klidných procházek či projížděk na kole a návštěvy místních obchůdků, můžete se vydat do sousedního Playa del Inglés za nočním ruchem. Toto středisko doporučujeme milovníkům klidné a pohodové dovolené.

DOPORUČENÉ PLÁŽE (BLUE FLAG)

Playa del Inglés

Zlatohnědá pláž s jemným pískem a délkou 2,5 km.

Playa de Maspalomas

Téměř 3 km dlouhá pláž se jemným zlatohnědým pískem.

Playa de San Agustin

Pláž s jemným pískem dlouhá přes 600 m.

Playa de las Canteras

Útesem chráněná pláž dlouhá 2 km. Nachází se u hlavního města Las Palmas.

Playa Amadores

Necelého 0,5 km dlouhá umělá pláž.

Playa de Mogán

Za stejnojmennou ochrannou hrází se nachází tato 300 m dlouhá pláž.

 

 

 

 

ZAJÍMAVOSTI

 

Dunas de Maspalomas

Pouštní krajina překrytá až 10 m vysokými dunami mořského původu. Vznikaly z rozbitého korálu, který se uvolňoval vlnobitím. Jejich začátek najdete u Faro de Maspalomas, majáku symbolizujícím tuto oblast.

Palmitos park

Botanická a zoologická zahrada s různými výběhy. Otevírací doba dle druhu zvířat, celý areál: 10-17 h. Vstupné: dospělí 29,50€, děti dle vzrůstu 1,10- 1,40 m 21,50€; děti pod 1,10 m – 8€. Je možné zakoupit kombinované vstupné s Aquaparkem Maspalomas.

Vale de Agaete

Háje s červenobílými dvory, kde najdete typický tropický porost.

Cenobio de Valerón

Velkolepý jeskyní komplex připomínající skalní kláštery prvních křesťanů. Jedna z nejobdivovanějších staveb Kanárských ostrovů.

Las Palmas

Hlavní město ostrova s nádherným historickým centrem na severu ostrova. Uznávané centrum a důležitý přístav existuje už od 15. století. Návštěvu Kryštofa Kolumba připomíná po něm pojmenované muzeum s dochovanými informacemi o tomto mořeplavci. Místní náměstí se nazývá Plaza del Espritu Santo, kde najdete kromě zeleně a starobylé kašny i pěší zónu s promenádou. Každoroční festival i trhy s ukázkami řemesel. Nechybí ani pláž, například v části Isleta.

Od roku 2007 jsme oficiálním akreditovaným partnerem CK Neckermann pro Jihlavu- Neckermann- partner. Dále spolupracujeme s následujícími CK, jejichž zájezdy prodáváme za stejné ceny- Akvila Travel, Adrialand, Adventura, Ancora, Amerika Tours, Alex, Alexandria, Aquarius adriatic, Atis, Atlantika, Autoturist, Azur Reizen, Azzurro, Blue Sky, Blue Style, Brenna,Best Reisen CZ, Bon Ton, Canaria travel, Consultour, Čebus Brno, Čedok, České Kormidlo, Daen International, Daniela travel, Emma, ESO travel, Eurotime, Exim tours, Fede, Firo tour, For-line tour, Four Season Travel, Geos CK, Globtour, Greece-tours, Happyland, Hellas tour, Hydrotour, Hungariatour, Ideal-Tour Praha, Inex, Kellner travel, Kovotour Plus, Komfort, Liberty International, Marine Tour, Maxi Reisen, Mayer Crocus, Medina Tours, Mile, Myplanet, Natour, Neckermann, Neckermann- eurovíkendy, Nev-Dama, Nomád, Osvěta, Periscope Skandinávie, Petra Tour, CK Poznání, Rialto, Rudolf Reisen,Sardegna travel, Siam travel international, Slan tour, Snail travel,Tempo tours, Time travel, Travel 2002, Travel club ČSAD Tišnov,Ulysses T.R.U.S.T., Viamare, Victoria, Vítkovice tours, VOMA, Venus Trade and Tours, VTT do stovek zemí - Turecka, Řecka, Španělska, Egypta, Tunisu, Chorvatska, Itálie, Francie, Spojených arabských emirátů, Bulharska, Thajska, Vietnamu, na Seychely, Mauricius, do Keni, na Floridu atd.